Rekuperacja to popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych i energooszczędnych domach. Oprócz tego, że oczyszcza powietrze, to dodatkowo umożliwia odzyskanie energii cieplnej, przez co skutecznie obniża koszt ogrzewania budynku. Na czym konkretnie polega rekuperacja? Dowiedz się, jak wygląda montaż instalacji oraz dlaczego warto zainstalować tego typu wentylację mechaniczną.

Co to jest rekuperacja i na czym polega?

Rekuperacja to innowacyjna wentylacja mechaniczna umożliwiająca skutecznie rozprowadzić ciepło po budynku, a w konsekwencji, dzięki zastosowanym technologiom, obniżyć koszty ogrzewania. W tym nowoczesnym rozwiązaniu energię otrzymuje się z zanieczyszczonego powietrza.

Zamontowana instalacja wyposażona jest w rekuperator, który odzyskuje ciepło oraz dostarcza do budynku świeże powietrze, bez zawartości CO2. Cały proces jest kontrolowany, gdyż nawiewanie oraz wywiewanie powietrza odbywa się równolegle. Tym samym rekuperacja jest jednym z najszybszych sposobów (obok pompy ciepła, izolacji ścian i dachu oraz energooszczędnych okien) na uzyskanie niskich parametrów energochłonności budynku.

Jak wygląda montaż instalacji?

Decydując się na rekuperację, konieczne jest zamontowanie w budynku głównego urządzenia, rekuperatora oraz kanałów wentylacyjnych. Ich sposób montażu wynika z rodzaju wybranych kanałów – mogą to być np. tradycyjne kanały stalowe lub nowoczesne z polietylenu. Najwięcej z nich znajduje się na nieużytkowym poddaszu, a z kolei w garażu oraz kotłowni zazwyczaj się ich nie montuje.

W domu, w którym występuje taka innowacyjna wentylacja mechaniczna, nie instaluje się kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie wstawi kratek, nawiewników oraz nie są używane wentylatory w łazienkach i rozszczelnienia okien – podkreśla specjalista z firmy Domy-oszczędne z Suchego Lasu. – Dzięki temu można odliczyć całkiem sporą część inwestycji, co jest kolejną zaletą rekuperacji – dodaje ekspert.  

Czemu warto zdecydować się na rekuperacje? 

Rekuperacja jest tak popularna, gdyż umożliwia przede wszystkim energooszczędność. Instalując tego typu wentylację mechaniczną zamiast wentylacji grawitacyjnej, można zaoszczędzić nawet do 50% na ogrzewaniu. Dodatkowo, czyste powietrze znajdujące się w pomieszczeniach poprawia samopoczucie i sen. Co ważne, otrzymuje się je bez konieczności otwierania okien (można to robić, ale nie trzeba). Istotną zaletą rekuperacji jest także to, że nawiewane powietrze jest filtrowane i nie zawiera alergenów, kurzu oraz innych zanieczyszczeń.