Grzejniki kanałowe są montowane w podłodze pomieszczeń, zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domach jedno- oraz wielorodzinnych. Charakteryzują się wysoką efektywnością ogrzewania przestrzeni w pobliżu drzwi balkonowych oraz tarasowych. Ponadto, są skuteczną barierą dla zimna, które często przenika przez szyby. W naszym artykule znajdziecie ważne informacje na temat montażu grzejników kanałowych – zapraszamy do lektury.   

Jak wykonać kanał?

Kanał, w którym umieszcza się grzejnik, należy wykonać według pewnych norm. Jego wymiary są uzależnione od rodzaju grzejnika i jego mocy, ponieważ decydują one o wielkości wanny, w której się go montuje. Warto zaplanować dodanie kilku centymetrów do długości wanny – na dylatację górnej części krótszego boku wanny z każdej strony. Minimalna głębokość kanału równa się natomiast wysokości wanny oraz warstwy termoizolacyjnej pod nią.

Pierwszy sposób wykonania kanału zakłada zaszalowanie całego otworu, uwzględniając przy tym przestrzeń na warstwy izolacji, która zabezpieczy kanał przed negatywnym wpływem wilgoci, a montaż wanny i grzejnika kanałowego zostawić na później. Według drugiego należy wstawić wannę z rozpórkami, co ma na celu zabezpieczenie jej otworu przed ugięciem pod ciężarem betonu.

W jaki sposób ulokować wannę?

Należy pamiętać, aby ramka wanny była oparta na wylewce. Montuje się ją na warstwie chudego betonu oraz izolacji termicznej. W przypadku niskiego grzejnika kanałowego wystarczy wysokość podkładu podłogowego (minimum 6 cm) i jego termoizolacji, która wynosi ok. 10 cm. Wysoki grzejnik ma większe wymagania i może zaistnieć potrzeba zagłębienia kanału pod wannę już w warstwie chudego betonu. W miejscu przeznaczonym na kanał należy zatem zrobić uskok na odpowiedni wymiar. Instalacja hydrauliczna lub elektryczna (zależnie od modelu grzejnika) jest przygotowywana na chudym betonie.

W kolejnym etapie układa się na nim warstwę wodoszczelną z folii lub papy oraz termoizolację, która, aby zapobiec utracie ciepła do gruntu i podkładu, musi znaleźć się także pod wanną. Może to być styropian typu dach/podłoga, wełna mineralna lub niskoprężna piana montażowa. Jeżeli chodzi o izolację pionowych ścian wanny, powinny być nią otulone do dolnej krawędzi wylewki. Na termoizolacji układana jest przekładka technologiczna, czyli warstwa poślizgowa, którą jest najczęściej folia.

Gdzie zamontować wymiennik ciepła?

Na kilka sposobów można również zamontować wymiennik ciepła. Biorąc pod uwagę główne straty ciepła, czyli okna w ogrzewanym pomieszczeniu, należy umieścić go od strony ogrzewanego pomieszczenia. Jeżeli istotne straty ciepła pochodzą ze słabszej szczelności nie tylko przestrzeni przeszklonych, ale również pozostałych przegród, należy ulokować go na środku wanny. W sytuacji, w której straty ciepła pochodzące ze szklanej przegrody stanowią mniej niż 20% wszystkich strat w pomieszczeniu, wymiennik ciepła można zamontować w kanale systemu grzewczego od strony okna. Sprawi to, że grzejnik kanałowy będzie kierował powietrze do góry, co nie zakłóci cyrkulacji zimnego powietrza od strony okna.

Ostatnim etapem, po wykonaniu instalacji, jest montaż podestu, dobieranego zależnie od rodzaju zastosowanej okładziny podłogowej oraz aranżacji wnętrza – zwraca uwagę specjalista z firmy TWM-TERMO, która zajmuje się sprzedażą, montażem oraz serwisem zaawansowanych systemów grzewczych i ogrzewania podłogowego.

[avg] ([per]) [total] vote[s]