Nie ulega wątpliwości – woda jest nam niezbędna do życia. Stanowi około 70% ludzkiego ciała, a pozbawieni dostępu do wody jesteśmy w stanie utrzymać się przy życiu tylko kilka dni. Woda naturalnie występuje w przyrodzie, jednak jest często zanieczyszczona przez mangan, żelazo, amoniak i azotany. To właśnie tych substancji chcemy się pozbyć, zanim woda trafi do obiegu. Pamiętajmy, że od czystości wody zależy w dużej mierze nasze zdrowie oraz funkcjonowanie instalacji i domowych sprzętów. Na czym polega demineralizacja wody metodą RO?

Woda ma realny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz stan instalacji. Dlatego tak istotne jest, abyśmy dbali o jej skład chemiczny. Uzdatnianie wody polega zatem na dostosowaniu jej parametrów fizykochemicznych do wymagań wynikających z jej przeznaczenia.

Demineralizacja wody

Na czym polega proces demineralizacji wody? Na usunięciu z niej soli mineralnych, czyli rozpuszczonych anionów i kationów. Wówczas otrzymujemy wodę o bardzo wysokim stopniu czystości. Woda oczyszczona w ten sposób wyróżnia się niską przewodnością elektryczną i jest chętnie wykorzystywana w różnych gałęziach gospodarki między innymi w przemyśle spożywczym, elektrycznym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Jedną z podstawowych metod demineralizacji wody jest odwrócona osmoza RO.

Demineralizacja wody metodą RO

Metoda RO służy do pozyskiwania wody zdemineralizowanej. Polega na przepuszczeniu wody wstępnie uzdatnionej pod wysokim ciśnieniem przez membranę, czyli rodzaj filtru, przez który przedostaje się minimum jeden ze składników mieszaniny, podczas gdy inne zostają zatrzymane. Cząsteczki wody przepływają przez membranę, a cząsteczki soli, bakterii i innych zanieczyszczeń nie. Metoda ta jest bardzo skuteczna i pozwala na redukcję zanieczyszczeń rzędu 90-98%. Urządzenia do demineralizacji wody należy zamawiać u sprawdzonych producentów, którzy cieszą się renomą w branży jak firma Procon z Warszawy, która specjalizuje się dostarczaniu urządzeń służących do oczyszczania, zmiękczania oraz odżelaziania wody.

Bez wątpienia demineralizacja wody metodą RO to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie wody. Zamawiając urządzenie do oczyszczania cieczy, zwróćmy uwagę na jakość jego wykonania – konstrukcja nośna powinna być ze stali nierdzewnej, a sam proces demineralizacji w pełni bezobsługowy. Pamiętajmy również, że proces oczyszczania powinien zachodzić bez stosowania środków chemicznych.