Szczelne przewody wentylacyjne w budynku mają duże znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Z tego powodu właściciele nieruchomości są zobowiązani do regularnego wykonywania badań przewodów kominowych. Kominiarz przynajmniej raz w roku musi przeprowadzić przegląd. Na czym polega takie badanie i jak się przygotować do wizyty kominiarza?

Jak przygotować się do wizyty kominiarza?

Okresowy przegląd przewodów kominowych musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanych fachowców, którzy mają odpowiednie kompetencje. Z badania spisywany jest protokół z przebiegu kontroli, który jest potwierdzeniem zrealizowanego przeglądu. Przed wizytą warto przygotować miejsce pracy dla kominiarza, opróżniając piec i kominek oraz umożliwiając bezproblemowy dostęp do instalacji.

Kominiarz posiada specjalistyczne narzędzia diagnostyczne i pomiarowe – mówi specjalista z firmy Kominiarz. – Mimo to warto zadbać o to, aby wejście na dach ani dostęp do przewodów wentylacyjnych nie był utrudniony przez stojące w zasięgu przedmioty – dodaje. Cała wizyta nie powinna zająć dużo czasu, a ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa oraz wydajności grzewczej budynku.

Jak wygląda badanie przewodów kominowych?

Przegląd przewodów kominowych powinno się przeprowadzać przed sezonem grzewczym. W razie wykrycia usterek i niedrożności, kominiarz dokona stosownych prac, aby przywrócić sprawność instalacji wentylacyjnej. W zakres badania przewodów kominowych wchodzą następujące czynności:

  • Sprawdzenie drożności przewodów przy użyciu kuli kominiarskiej wpuszczonej przez komin.
  • Ocena szczelności przewodów za pomocą specjalnej kamery kominiarskiej.
  • Diagnostyka instalacji wentylacyjnej, polegająca na sprawdzeniu prawidłowości połączeń oraz stanu technicznego elementów wchodzących w skład instalacji.
  • Badanie ciągu kominowego z użyciem anemometru.
  • Sprawdzanie stanu technicznego elementów komunikacji dachowej.

Badanie przewodów kominowych musi być przeprowadzone szczegółowo, bo tylko wtedy można mieć pewność, że instalacja będzie działała prawidłowo.

Jak dbać o przewody kominowe?

Prawidłowa eksploatacja instalacji kominowej i wentylacyjnej ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba zadbać o jakość paliwa opałowego. W żadnym wypadku nie można palić tworzywami sztucznymi, plastikiem lub drewnopochodnymi elementami. Powstała w wyniku spalania sadza odkłada się na ścianach przewodu kominowego, co utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza. Dodatkowo sadza może ulec zapaleniu, co stwarza ryzyko zaczadzenia lub pożaru.

Na czym polega badanie przewodów kominowych?
5 (100%) 1 vote[s]