Szczelne przewody wentylacyjne w budynku mają duże znaczenie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Z tego powodu właściciele nieruchomości są zobowiązani do regularnego wykonywania badań przewodów kominowych. Kominiarz przynajmniej raz w roku musi przeprowadzić przegląd. Na czym polega takie badanie i jak się przygotować do wizyty kominiarza?

Jak przygotować się do wizyty kominiarza?

Okresowy przegląd przewodów kominowych musi być przeprowadzony przez wykwalifikowanych fachowców, którzy mają odpowiednie kompetencje. Z badania spisywany jest protokół z przebiegu kontroli, który jest potwierdzeniem zrealizowanego przeglądu. Przed wizytą warto przygotować miejsce pracy dla kominiarza, opróżniając piec i kominek oraz umożliwiając bezproblemowy dostęp do instalacji.

Kominiarz posiada specjalistyczne narzędzia diagnostyczne i pomiarowe – mówi specjalista z firmy Kominiarz. – Mimo to warto zadbać o to, aby wejście na dach ani dostęp do przewodów wentylacyjnych nie był utrudniony przez stojące w zasięgu przedmioty – dodaje. Cała wizyta nie powinna zająć dużo czasu, a ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa oraz wydajności grzewczej budynku.

Jak wygląda badanie przewodów kominowych?

Przegląd przewodów kominowych powinno się przeprowadzać przed sezonem grzewczym. W razie wykrycia usterek i niedrożności, kominiarz dokona stosownych prac, aby przywrócić sprawność instalacji wentylacyjnej. W zakres badania przewodów kominowych wchodzą następujące czynności:

  • Sprawdzenie drożności przewodów przy użyciu kuli kominiarskiej wpuszczonej przez komin.
  • Ocena szczelności przewodów za pomocą specjalnej kamery kominiarskiej.
  • Diagnostyka instalacji wentylacyjnej, polegająca na sprawdzeniu prawidłowości połączeń oraz stanu technicznego elementów wchodzących w skład instalacji.
  • Badanie ciągu kominowego z użyciem anemometru.
  • Sprawdzanie stanu technicznego elementów komunikacji dachowej.

Badanie przewodów kominowych musi być przeprowadzone szczegółowo, bo tylko wtedy można mieć pewność, że instalacja będzie działała prawidłowo.

Jak dbać o przewody kominowe?

Prawidłowa eksploatacja instalacji kominowej i wentylacyjnej ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa. Przede wszystkim trzeba zadbać o jakość paliwa opałowego. W żadnym wypadku nie można palić tworzywami sztucznymi, plastikiem lub drewnopochodnymi elementami. Powstała w wyniku spalania sadza odkłada się na ścianach przewodu kominowego, co utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza. Dodatkowo sadza może ulec zapaleniu, co stwarza ryzyko zaczadzenia lub pożaru.

[avg] ([per]) [total] vote[s]