Wspólne wycieczki rowerowe to jedna z aktywności, do których długo nie musimy namawiać naszych dzieci. Dzięki nim nie tylko odrywamy się od domowej rutyny i wszechobecnych sprzętów elektronicznych, z którymi mamy do czynienia na każdym kroku. Zwiedzamy okolicę i odkrywamy nowe miejsca, do których pieszo prawdopodobnie byśmy nie dotarli, a kiedy wybieramy się w dalsze trasy (na przykład zabierając zestaw rowerów samochodem), mamy szansę spędzić aktywnie cały dzień we wspólnym gronie. Wybór odpowiedniego roweru dla dziecka może wydawać się bardzo prostą kwestią: dopasowujemy go do wzrostu naszego dziecka. Wybór rowerów dziecięcych jest jednak na tyle szeroki, że często trudno nam się zdecydować, nawet jeśli chodzi o wybór pierwszego, biegowego roweru dla kilkulatka. Czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka?

Rowerek biegowy – a co potem?

Dlaczego niektórzy dorośli nie potrafią jeździć na rowerze? – Odpowiedź na to pytanie jest najczęściej taka sama: bo nikt nie nauczył ich tego w dzieciństwie, a kiedy byli nastolatkami, obawiali się wsiąść na rower, wywrócić i narazić na śmiechy ze strony rówieśników. Przygodę naszego dziecka z rowerem warto rozpocząć już w okolicach 3 roku życia, w zależności, jak szybko nasze dziecko pierwszy raz staje na nóżki. W pierwszym etapie najlepiej wybrać rowerek biegowy, czyli pozbawiony układu napędowego. Dziecko siada na nim i odpycha się stópkami od podłoża. Najlepszym wyborem w kolejnym etapie jest rowerek-zabawka z 12 calowymi kołami i kółeczkami bocznymi, „PRE” rowerek, jak określa to znana marka Giant. Jazda na  nim ułatwia w przyszłości dzieciom naukę jazdy na prawdziwym rowerze.

Kolejne trzy etapy

Kiedy dziecko ma około 1 metra wzrostu, czyli zwykle około 7 roku życia, warto pomyśleć o kolejnym rowerze z większymi kołami, 16” lub 20” – mówi nam przedstawiciel sklepu SportAttack.pl z Krakowa.

Jeśli dziecko wcześniej radziło sobie dobrze z jazdą na rowerku biegowym i nabrało w kolejnym etapie umiejętności pedałowania, prawdopodobnie szybko poradzi sobie z nauką jazdy na większym rowerze, jeśli otrzyma od nas odpowiednie wsparcie. Rowery z kołami 16” często dostępne są z kółkami bocznymi, które możemy w dowolnej chwili odkręcić, gdy młody człowiek nauczy się go prowadzić. Kolejny etap zakupu roweru dla młodego człowieka często nazywa się „etapem komunijnym”, ponieważ jeszcze do niedawna to właśnie rower był najbardziej wyczekiwanym prezentem z okazji sakramentu Komunii Świętej. Najchętniej wybierane rowery dla dzieci w wieku około 9 lat mają koła o średnicy 24” i są niewiele mniejsze od rowerów dla dorosłych.

Podsumowując: gdy wybieramy rower dla dziecka, kierujemy się przede wszystkim odpowiednią średnicą kół i wielkością ramy.