Wybór kotła gazowego do domu wiąże się z podjęciem często trudnej decyzji, ponieważ nie jest to krótkoterminowy wydatek. Dodatkowo na rynku istnieje wiele modeli i firm, które oferują różne możliwości i funkcje tego urządzenia. Nie zawsze tani znaczy zły oraz odwrotnie – czasem lepiej wydać więcej, aby cieszyć się mniejszymi kosztami utrzymania. Co jest ważne przy wyborze kotła gazowego i czym się kierować?

Rodzaje kotłów gazowych

Na rynku się dostępne są kotły gazowe dwufunkcyjne, które ogrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy. Oznacza to, że nie mają zbiornika na ciepłą wodę. W tym przypadku dostęp do ciepłej wody jest uzależniony tylko od mocy grzewczej kotła i nie jest możliwa cyrkulacja wody użytkowej. Nie może on również współpracować z kolektorami słonecznymi. Dodatkowo, jeśli woda zostanie odkręcona w dwóch miejscach jednocześnie, ciepła woda może mieć nieco niższą temperaturę i niższe ciśnienie.

Innym kotłem gazowym jest kocioł jednofunkcyjny. W tego typu urządzeniu ogrzewanie ciepłej wody użytkowej odbywa się w osobnym zbiorniku, który zazwyczaj znajduje się pod kotłem. Ilość ciepłej wody jest uzależniona od pojemności zbiornika, do którego można podłączyć cyrkulację wody użytkowej. Różne rodzaje kotłów gazowych można znaleźć w INSIDE Systemy Grzewcze i Sanitarne, gdzie doradcy pomogą wybrać odpowiednie urządzenie dla potrzeb klienta.

Co jest ważne przy wyborze kotła gazowego?

Przy wyborze kotła gazowego przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego moc. Powinien on dostarczyć tyle ciepła, ile jest konieczne do ogrzania domu. Decydując się na kocioł dla domu o małym zapotrzebowaniu należy zwrócić uwagę na zakres modulacji mocy grzewczej. Ważne, aby pamiętać, że im większy zakres, tym lepiej będzie dopasowywał się do zapotrzebowania na ciepło i rzadziej będzie się załączał, dzięki czemu będzie zużywał mniej gazu.

Niektóre typy kotłów pozwalają na to, aby temperatura zasilania instalacji była regulowana automatycznie, co oznacza, że dzięki elektronicznym regulatorom i termostatom, na przykład pod nieobecność domowników, temperatura będzie niższa w pomieszczeniach lub gdy temperatura osiągnie zbyt niski poziom urządzenie automatycznie się załączy.

Wybierając kocioł gazowy, warto też zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych na rynku oraz sprawdzić, czy istnieją usługi serwisowe w przypadku ewentualnej awarii. Trzeba również pamiętać o tym, jakim paliwem będzie zasilany kocioł, ponieważ niektóre wymagają odpowiedniego przezbrojenia. Duże znaczenie będzie miał również materiał, z jakiego jest wykonany kocioł gazowy, ponieważ od niego zależy jego żywotność. Dlatego też jednym z najlepszych materiałów jest wysokogatunkowa stal szlachetna z domieszką molibdenu oraz tytanu.

Rate this post