Wycieraczka jest elementem, który przyciąga uwagę gości jeszcze przed wejściem do budynku. Owa część bywa wizytówką właścicieli. Powinna jednak nie tylko upiększać korytarz, ganek czy hotelowy przedsionek, ale też zabezpieczać wnętrze budynku przed zanieczyszczeniami, pyłem, wilgocią. Czym charakteryzuje się dobra wycieraczka? Jak wybrać funkcjonalną wycieraczkę do domu lub mieszkania?

Od czego zależy funkcjonalność wycieraczki?

Domowe wycieraczki, np. wycieraczki aluminiowe zewnętrzne i wewnętrzne czy tekstylne, powinny przede wszystkim zatrzymywać brud i wilgoć. Muszą poradzić sobie z piaskiem, brudem, wodą, śniegiem, które przynoszą zaproszeni goście i domownicy. Wiele zależy od materiału wykonania i konstrukcji wycieraczki. Na rynku można odnaleźć modele z tworzyw sztucznych (polipropylenu, poliamidu), które uporają się z niewielką ilością drobnych zanieczyszczeń, piaski, wilgoci. Wycieraczki gumowe i ażurowe jeszcze lepiej radzą sobie z brudem i wodą. W przeciwieństwie do plastikowych te można ulokować na zewnątrz budynku.

Eksperci polecają inwestycję w dwa egzemplarze wycieraczek i stosowanie ich razem lub w zależności od sezonu. Powinno się je umieszczać przy wejściu do przedsionku oraz w holu. Wycieraczki aluminiowe i gumowe zatrzymają śnieg, wodę, większy brud, a ażurowe i tekstylne – drobne zanieczyszczenia oraz piasek.

Odpowiedni rozmiar wycieraczki

Wycieraczki do domu lub mieszkania powinny być dopasowane do rozmiaru drzwi. Wiele zależy od typu budynku – drzwi zewnętrzne do domów jednorodzinnych są zazwyczaj szersze od tych w blokach i kamienicach. Wycieraczka zewnętrzna powinna zaczynać się przed framugą drzwi.

Modny wygląd wycieraczki zewnętrznej i wewnętrznej

Wycieraczka do domu powinna wyglądać modnie i estetycznie. Najczęściej wybierane są wersje z ciekawymi wzorami lub napisami zapraszającymi do wejścia (np. „Welcome”). Rodziny z małymi dziećmi nieraz decydują się na motywy z bajek i filmów o superbohaterach, czarodziejach.

Modna wycieraczka jest wykonana z trwałego i estetycznie wyglądającego materiału. Tworzywo, szczególnie w wycieraczkach zewnętrznych, musi być odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Piach, zanieczyszczenia i wilgoć, które przynoszą ze sobą goście i domownicy, muszą pozostać na wycieraczce.

Firmą, która proponuje trwałe, solidne i estetyczne wycieraczki różnego rodzaju, jest przedsiębiorstwo Unimat z Poznania. Wśród jego asortymentu można odnaleźć wycieraczki do butów, spersonalizowane wycieraczki czyszczące czy wycieraczki aluminiowe.

Rate this post