Możliwość wyboru zwierzęcia po pierwsze.

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać adoptując pupila ze schroniska jest zwrócenie uwagi na to, co oferuje nam schronisko w celu wyboru i poznania zwierzęcia.

Dobór odpowiedniego schroniska to pierwszy krok ku adopcji. Najlepiej wybrać schronisko niedaleko miejsca zamieszkania, gdyż transport wybranego zwierzęcia może okazać się niezbyt łatwy. 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, czy schronisko oferuje nam możliwość kilku spacerów z wybranym czworonogiem, aby jak najlepiej go poznać. Jest to dość ważne kryterium, gdyż pupil musi zaakceptować i polubić nas a my jego. W ten sposób możemy zobaczyć jak zwierzak zachowuje się w stosunku do członków naszej rodziny, którzy również mogą uczestniczyć w spacerach oraz innych psów (lub naszego psa, jeżeli już go mamy) – zwraca uwagę weterynarz z VetPassion.

Schronisko powinno dać możliwość wyboru psa lub kota pod względem jego wieku czy wielkości a także temperamentu i upodobań. Jest to ważne, gdyż żadna ze stron nie powinna być zawiedziona. 

Czy schronisko stwarza przyjazne warunki do adopcji?

Przymierzając się do adopcji zwierzęcia ze schroniska warto zainteresować się opiniami innych osób, które wcześniej dokonywały adopcji w danym schronisku. Atmosfera adopcji, mobilność i kontaktowość pracowników schroniska jest ważnym kryterium jego wyboru.

Opinie osób, które wcześniej dokonywały adopcji stają się bardzo pomocne jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z danym schroniskiem. Ponadto warto dowiedzieć się więcej na temat opiekunów zwierząt i wolontariuszy.

Czy schronisko oferuje pomoc w adaptacji zwierzęta po adopcji?

Wiele schronisk proponuje pomoc poadopcyjną. Polega to na tym, że opiekun zwierzęcia pomaga w jego poznaniu czy zaadaptowaniu się w nowym miejscu. Czworonogi często związane są emocjonalnie ze swoim schroniskowym opiekunem dlatego przez jakiś czas odwiedzają je, żeby nie sprawiać im przykrości.

Każde zwierzę ma swoje przyzwyczajenia, które opiekunowie poznają na przestrzeni czasu, w którym zajmują się zwierzęciem. Warto jest zatem zainteresować się czy schronisko sprawia takie możliwości, gdyż jest to dobre rozwiązanie dla zwierzęcia.

Wybór odpowiedniego schroniska jak i zwierzęcia nie jest łatwy dlatego warto dużo wcześniej zainteresować się tematem i jak najlepiej przygotować się do decyzji o adopcji.

Opinie w internecie pokazują nam nie tylko w jakiej atmosferze przebiega adopcja, ale jakie są ogólne warunki w schronisku. Ważne jest traktowanie zwierząt i porządek, gdyż nie powinno się wspierać miejsc przepełnionych goryczą i agresją.

[avg] ([per]) [total] vote[s]