System inteligentnego domu można nazwać elektroniczną pomocą domową sterującą za mieszkańców ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją i osłonami okiennymi. Jednym z najlepiej sprawdzających się dodatków do tej instalacji może być kompatybilny system monitoringu.

Czym jest dom inteligentny

Inteligentny dom to nic innego, jak system integrujący domowe instalacje w ten sposób, by można było nimi sterować za pomocą jednego przycisku, panelu oraz zdalnie (pilotem, za pośrednictwem komputera lub internetu). Instalacja ta może m.in. otwierać drzwi bez użycia kluczy oraz sterować urządzeniami znajdującymi się poza domem, takimi jak furtka, oświetlenie zewnętrzne czy brama garażowa.

Celem inteligentnego domu jest uzyskanie oszczędności energii, a także zwiększenie komfortu korzystania z licznych instalacji domowych, estetyki wnętrza oraz bezpieczeństwa domu i domowników. W tym ostatnim zadaniu pomóc dodatkowo może, zintegrowany z inteligentnym domem, odpowiedni system monitoringu.

Monitoring w inteligentnym domu

-Jednym z systemów, które powinny znaleźć się w każdym domu inteligentnym jest ten mający na celu zabezpieczenie budynku. Taki dom powinien być wyposażony nie tylko w system przeciwpożarowy, alarmowy i kontroli dostępu, ale także w zintegrowany system monitoringu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Snapvision.

Na system alarmu i monitoringu (zwykle występujące razem) składają się urządzenia, których głównym zadaniem jest ochrona domu przed włamaniem. Mogą także informować domowników o zagrożeniach pożarowych.

Systemy alarmowe zabezpieczające posesję lub mieszkanie przed włamaniami wykorzystują czujki podczerwieni, które reagują na ruch oraz specjalne czujniki magnetyczne zabezpieczające drzwi i okna. Mają one za zadanie informowanie policji o zaistniałych zdarzeniach oraz uruchamianie syren alarmowych. Ich doskonałym uzupełnieniem jest system monitoringu, złożony z szeregu kamer przemysłowych oraz urządzeń rejestrujących.

W systemie tym kamery rejestrują obraz budynku i jego otoczenia, który nagrywany jest przez rejestratory. Jeśli inne zabezpieczenia nie odstraszą złodzieja i mimo wszystko uda mu się wtargnąć do domu lub mieszkania, materiały nagrane przy pomocy systemu monitoringu mogą posłużyć jako dowód w ewentualnie prowadzonej sprawie.

Podsumowując, system monitoringu zintegrowanego z inteligentnym domem stanowi element jego ochrony. Warto zdecydować się na instalację monitoringu, ponieważ może okazać się on bardzo przydatny.