Jeśli nigdy nie zostałeś okradziony, być może czujesz się na tyle bezpiecznie, że nie masz potrzeby inwestowania w systemy zabezpieczeń. Jednak tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy spotka Cię przykra sytuacja tego typu. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i zapewnić swojej posiadłości odpowiednią ochronę. Można tego dokonać m.in. za pomocą monitoringu.

Jak działa monitoring?

Kiedyś na systemy monitorujące decydowali się tylko właściciele przedsiębiorstw lub władze miasta. Jednak teraz coraz częściej kamery spotyka się również na posesjach prywatnych. Nie ma w tym nic dziwnego – właściciele domów i mieszkań chcą ochronić swój dobytek przed ewentualną kradzieżą. Sam widok kamer może odstraszyć potencjalnych włamywaczy
i skutecznie zniechęcić ich do popełnienia przestępstwa
. Jeśli jednak nawet mimo monitoringu dokonają oni kradzieży, o wiele łatwiej ich później złapać i udowodnić im winę – w końcu wszystko jest nagrane. A zatem, system monitorujący to bardzo ważny element służący nie tylko do ochrony mienia, ale także zwiększający bezpieczeństwo ludzi. Co więcej, nie musi on być stosowany jedynie w celu złapania włamywacza, czasem wykorzystuje się go do kontrolowania osób znajdujących się w danym pomieszczeniu, np. przedszkolu lub domu osoby starszej. Jeśli zdecydujesz się na monitoring, zapewnisz zabezpieczenie domowi podczas Twojej nieobecności oraz zniechęcisz niepowołane osoby do wtargnięcia na posesję.

Rodzaje kamer monitorujących

Można wyróżnić kilka rodzajów kamer przeznaczonych do monitoringu. Opis najpopularniejszych z nich można znaleźć na stronie internetowej firmy GUARD, która zajmuje się m.in. montażem monitoringu.

Jednym z typów są kamery kopułkowe określane jako klasyczny model. Kolejny rodzaj to kamery kompaktowe, do których obiektyw dobiera się oddzielnie w zależności od potrzeb.
Z reguły obraz z monitoringu jest słabej jakości i czasem trudno rozpoznać osobę, która się na nim znajduje. Ten problem rozwiązują kamery megapikselowe, które charakteryzują się wysoką rozdzielczością. Kolejną trudnością, jaką można napotkać podczas korzystania
z monitoringu jest próba zniszczenia urządzeń nagrywających przez włamywaczy. W takich sytuacjach najlepiej wykorzystywać kamery, które są w jakiś sposób zakamuflowane i nie rzucają się w oczy. Przestępca nie będzie próbował uszkodzić urządzenia, jeśli nie będzie wiedział, że w ogóle ono się tam znajduje. Istnieją też specjalistyczne kamery, które są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne. Warto montować je w miejscach narażonych na szkodliwe działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

[avg] ([per]) [total] vote[s]