Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się monitoring GPS floty pojazdów. Nie ma w tym nic dziwnego – to najprostszy sposób, aby zwiększyć bezpieczeństwo samochodów, a przy tym zoptymalizować sposób korzystania z nich przez pracowników. Niemniej jednak, wbrew pozorom – usługa monitorowania pojazdów to również rozwiązanie, które może się przydać w życiu prywatnym.

Kupiłeś samochód ze średniej lub wyższej półki cenowej i obawiasz się o jego bezpieczeństwo, gdy parkujesz pod galerią handlową czy w pobliżu miejsca pracy? A może jesteś właścicielem motocykla i chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo na trasie? To tylko kilka przykładów sytuacji, w których monitoring GPS może być przydatny również i Tobie. Zobacz, na czym dokładnie polega ta usługa.

Monitoring GPS, czyli co?

Usługa monitorowania pojazdów składa się z kilku elementów.

Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście montaż w samochodzie lub motocyklu specjalistycznego systemu lokalizacji pojazdów. To nadajnik, który przekazuje precyzyjne informacje o położenie pojazdu za pośrednictwem technologii GPS. Działa najczęściej, posiłkując się dodatkowym, niezależnym źródłem zasilania, a jednocześnie jest zintegrowany z funkcjonującym już w pojeździe systemie alarmowym.

Drugi ważny element usługi to obsługa systemu lokalizacji pojazdu przez wyspecjalizowaną agencję ochrony. Centra monitorowania, które prowadzą najlepsze firmy z branży security, np. Konsalnet, zapewniają wsparcie przez 24 godziny na dobę. A to oznacza, że gdy system alarmowy zamontowany w pojeździe uruchomi się, specjaliści błyskawicznie podejmują działania.

Dopiero pełna usługa – a więc połączenie zaawansowanej technologii z całodobową obsługę – przekłada się na realne zwiększenie bezpieczeństwa pojazdu, a także w wielu przypadkach jego kierowcy.

Próba włamania i co dalej?

Najważniejszą rolą, jaką pełni profesjonalny monitoring pojazdów dedykowany klientom indywidualnym, jest oczywiście ich ochrona przed kradzieżą. W 2017 roku w Polsce każdego dnia dochodziło do średnio 28 kradzieży aut, co dobitnie pokazuje, jak wysokie jest nadal ryzyko utracenia pojazdu. Jak działa system monitorowania? Jego najważniejsze funkcje to:

  • nieustanne namierzanie pozycji auta i monitorowanie ewentualnych podejrzanych prób przemieszczenia go – jeśli Twój pojazd jest wyposażony w system monitorowania, możesz na bieżąco (w czasie rzeczywistym), sprawdzać, gdzie aktualnie się znajduje i – gdy dojdzie do kradzieży – ułatwić policji jego sprawne odzyskanie,
  • możliwość zdalnego zablokowania pojazdu – opcją oferowaną przez systemy monitorowania jest tzw. zdalny immobiliser, często z opcją weryfikacji właściciela pojazdu, co chroni przed każdą nieautoryzowaną próbą uruchomienia auta,
  • zabezpieczenie na wypadek próby odholowania pojazdu – jeśli system wykryje, że auto jest przemieszczane mimo wyłączonego silnika, również zareaguje.

Warto pamiętać również, że nowoczesne systemy monitoringu GPS są wzbogacone o system lokalizacji radiowej. A to oznacza, że dają również możliwość namierzenia skradzionego pojazdu wówczas, gdy zostanie on np. umieszczony na podziemnym parkingu czy w metalowym kontenerze. Systemy monitorowania GPS stosowane w motocyklach zaś reagują również, gdy dojdzie do wypadku drogowego.

Jeśli chcesz się przekonać, czy system monitorowania pojazdów to również rozwiązanie dla Ciebie, skontaktuj się z dobrą agencją security i poznaj swoje opcje. Wówczas ocenisz, czy to inwestycja, która Ci się opłaci.