Każdy czworonożny przyjaciel zasługuje na troskliwą opiekę. Rolą właściciela jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Dotyczy to przede wszystkim optymalnego pożywienia, które sprawi, że pies będzie zdrowy, pełen energii oraz odporny na choroby. Na rynku jest wiele karm stworzonych z myślą o potrzebach psów. Dużą rolę w żywieniu odgrywa mokra karma. Dlaczego warto po nią sięgać?

Karma dla psa mokra i sucha – czym się różnią?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy karm dla psów: suche i mokre. Różnią się one pod wieloma względami. Inne są przede wszystkim: wilgotność, kaloryczność i smakowitość. Także dla opiekuna wybór nie powinien być obojętny, ponieważ te dwa typy karmy wymagają różnego przechowywania i podawania zwierzakowi.

Karma sucha zawiera zaledwie około 8% wody, podczas gdy w karmie mokrej stanowi ona trzy czwarte objętości. W związku z udziałem wody w masie karmy różna będzie wartość energetyczna – karma sucha jest bardziej kaloryczna.

Trzeba wiedzieć, że psy czerpią niezbędną wodę w dużej mierze właśnie z pokarmu – mówi ekspert ze sklepu Sznupa. – Czysta i świeża woda w misce stanowi jedynie uzupełnienie. Prawidłowe nawodnienie psiego organizmu to pierwszy argument za tym, aby wprowadzić mokrą karmę do diety pupila. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zabraknie mu tego podstawowego składnika. Odpowiednia ilość wody w diecie sprzyja zdrowym nerkom zwierzaka. Ponieważ z wiekiem regulacja gospodarki wodnej psa się pogarsza, warto podawać mokrą karmę zwłaszcza tym starszym.

W związku z niższą kalorycznością karma mokra będzie odpowiednia dla psów mniej ruchliwych, a także tych, które muszą zrzucić kilka kilogramów. Prawidłowa masa ciała, podobnie jak u ludzi, ma ogromne znaczenie dla zdrowia zwierzaka.

Idealna karma dla Twojego psa

Na wilgotności i kaloryczności różnice się nie kończą. Karma mokra, w porównaniu z suchą, jest bardziej aromatyczna, a także łatwiejsza do spożycia. Cechuje się też smakowitością, co potwierdza wielu właścicieli czworonogów. Niektóre psy niechętnie kierują się do miski z suchą karmą, podczas gdy mokrą pałaszują z ochotą. Dobierając karmę dla swojego pupila, nie należy pomijać jego preferencji smakowych!

Mokra karma ma najczęściej postać mięsnych kawałków zanurzonych w sosie lub galarecie. To miękki, łatwy do przeżucia pokarm. To czyni z mokrej karmy idealny wybór w karmieniu szczeniaków, psów w zaawansowanym wieku czy w okresie choroby i rekonwalescencji, gdy zwierzę jest osłabione.

Wielu właścicieli stawia na karmienie mieszane. Pozwala to wykorzystać zalety obu typów karm i utrzymać czworonoga w dobrej kondycji. Jeżeli dotychczas podawałeś mu wyłącznie suchą karmę, rozważ wprowadzenie karmy mokrej jako smakowitego i zdrowego urozmaicenia. Pupil odwdzięczy się jeszcze większą miłością!

[avg] ([per]) [total] vote[s]