Chociaż obecnie aranżacje loftowe przywodzą na myśl starannie zaplanowane rozwiązania architektoniczne i ostrożny dobór elementów dekoracyjnych, oryginalne lofty mieszkalne były dziełem konieczności i przypadku. Powstały w wyniku zasiedlania przez uboższych ludzi obiektów poprzemysłowych, gdzie z prozaicznej przyczyny – braku pieniędzy każdy mebel musiał spełniać konkretną funkcję.

Przestrzeń i światło w stylu loft

Mieszkańcom dawnych loftów niewątpliwie brakowało wygód i kosztownych ozdób, nie mogli jednak narzekać na brak miejsca i światła. Dzięki typowym dla ówczesnego budownictwa industrialnego wielkim oknom, hale opuszczonych obiektów fabrycznych były świetnie nasłonecznione. Punktem wyjściowym dla rozwoju współczesnego stylu loftowego stały się właśnie te dwie charakterystyczne cechy: otwarta przestrzeń i duże przeszklenia pozbawione zbędnych dekoracji.

Aktualna popularność stylu loftowego nie powinna dziwić, zważywszy na fakt, że wznoszone obecnie budynki mieszkalne są po prostu ciasne. Powierzchnia nowych mieszkań w kompleksach deweloperskich często nie przekracza 25 m2. Inwestorzy prywatni, których nie stać na zakup większych lokali, godzą się na mieszkanie w tzw. mikrokawalerkach, rezygnując przy tym z wygody, jaką daje przestrzeń. Pewnym rozwiązaniem bywa w takich miejscach montaż dużych przeszkleń. Dzięki nim możliwe jest przynajmniej optyczne powiększenie wnętrz, a przede wszystkim ułatwienie dostępu światłu słonecznemu. Z mieszkań znikają zbędne sprzęty i dekoracje, na które po prostu nie ma miejsca.

Zatem obecnie wystój loftowy we wnętrzach pojawia się w dwóch skrajnie odmiennych sytuacjach: gdy w budynku dostępna jest duża przestrzeń, umożliwiająca naturalne nawiązanie do klasycznych aranżacji industrialnych i wtedy, gdy brak miejsca zmusza do wyboru najbardziej praktycznych rozwiązań.

Szukamy okien do mieszkania w stylu loftowym

Jakie okna wybrać do loftu? Duże, jak największe – mówi ekspert z firmy CRAFT w Markach. Oto najprostsza i najbardziej oczywista odpowiedź na tak postawione pytanie, jednak niewystarczająca. Tworząc okna o bardzo dużej powierzchni szyb, musimy zapewnić im dobrą podporę. A to wymaga sięgnięcia po odpowiednio trwałe i sztywne materiały do budowy profili okiennych, które wspierają taką konstrukcję. Najlepiej sprawdzi się tutaj stolarka aluminiowa.

Przeszklenia w aranżacjach loftowych mogą sięgać od podłogi do sufitu, co jest możliwe przy wykorzystaniu okien fasadowych i wygodniejszych, a więc polecanych do wnętrz mieszkalnych, przeszklonych drzwi przesuwnych oraz podnoszono-przesuwanych okien. Najlepszym materiałem do produkcji tego typu stolarki otworowej jest aluminium, co wynika przede wszystkim z wysokiej sztywności i odporności na obciążenia wykonywanych z niego profili, ale też z ich bardzo dobrych właściwości izolacyjnych. Budowa okien loftowych na profilach aluminiowych pozwala uzyskać wymagany współczynnik przenikalności cieplnej, co wcale nie jest łatwe przy tak dużych powierzchniach szyb. Przewaga aluminium nad drewnem i PVC w stolarce przeznaczonej do montażu w aranżacjach loftowych polega również na estetyce. Nie ulega wątpliwości, że surowy metal idealnie wkomponowuje się w stylistykę postindustrialnych loftów.

Rate this post