Tarasy stanowią idealną przestrzeń do spędzania wolnego czasu zarówno w sezonie letnim, jak i w trakcie innych pór roku. Są one doskonałym miejscem do rozpalenia grilla, rozłożenia leżaka czy postawienia mebli ogrodowych, na których można zrelaksować się po trudnym dniu. Takie przestrzenie bardzo często zadasza się za pomocą specjalnych tkanin lub konstrukcji. Jakie metody osłaniania tarasu są najpopularniejsze?

Gotowe markizy

Popularnym, ale mało efektownym, rozwiązaniem jest zamontowanie gotowych markiz nad powierzchnią tarasu. Sprawdzają się one głównie podczas spokojnych, bezwietrznych dni, dlatego w trakcie deszczu czy innych zjawisk atmosferycznych należy je zwinąć. Dla wielu osób jest to wystarczający sposób osłonięcia tarasu, jednak zwolennicy funkcjonalnych, stałych rozwiązań znacznie częściej wybierają konstrukcje, których nie trzeba składać podczas gorszej pogody.

Konstrukcje zadaszeń tarasowych

W przypadku dużych tarasów konieczne jest stworzenie odpowiedniej konstrukcji, na której można umieścić tkaninę, panele poliwęglanowe, szyby lub inne materiały stosowane do osłaniania zewnętrznych przestrzeni. Takie obiekty wykonuje się zwykle z użyciem naturalnego drewna lub metalu. Najczęściej właściciele tarasów decydują się na aluminiowe zadaszenia, które są lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Istnieje również opcja stworzenia takiej konstrukcji z wykorzystaniem stali.

Współczesne konstrukcje zadaszeń tarasowych mogą przyjmować bardzo różne formy. Najczęściej są one dość minimalistyczne, ale wiele osób decyduje się na wzbogacenie ich oświetleniem LED. Takie rozwiązanie zapewnia dobre doświetlenie przestrzeni zewnętrznej po zmroku oraz sprawia, że nie trzeba korzystać z dodatkowych lamp montowanych wokół tarasu – mówi specjalista z firmy DB-Ogrodzenia zajmującej się tworzeniem metalowych konstrukcji tarasowych.

Na przygotowanym stelażu można rozłożyć dowolne pokrycie. Zdarza się, że są to dachówki, blachodachówki lub naturalne deski. W przypadku nieco mniej nasłonecznionych przestrzeni dobrze sprawdzają się również przeźroczyste szyby poliwęglanowe lub warianty mleczne, które przepuszczają około 45% promieni słonecznych.

Zadaszenia tarasów niekiedy mogą obejmować także kurtyny boczne, które sprawdzają się w przestrzeniach umieszczonych od strony południowej. Zwykle przyjmują one formę rolet, które można odsłaniać w zależności od aktualnych potrzeb. Każda stalowa lub aluminiowa konstrukcja tego typu musi być dostosowana do planowanego typu pokrycia, co pozwala na odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych filarów.

Rate this post