Chociaż niniejszy artykuł traktuje o uzdatnianiu wody kotłowej, to z poruszanymi w nim kwestiami spotykamy się również w przypadku wody używanej do innych celów, np. chłodniczych czy gospodarczych. Każdy chyba z nas miał okazję zaobserwować, że wraz z pogrubianiem się warstwy kamienia osadzającego się na ściankach czajnika, znacząco zwiększa się czas konieczny do zagotowania wody, a tym samym zużycie energii.

Co zanieczyszcza wodę kotłową?

W naturze mamy olbrzymie ilości wody, jednak jest ona zanieczyszczona licznymi innymi związkami, głównie wapnia i magnezu, ale też żelaza, manganu oraz substancjami organicznymi. To właśnie ten materiał osadza się na ściankach instalacji kotłowych, tworząc niepożądany kamień. Jedynym skutecznym remedium przeciwdziałającym tworzeniu się kamienia kotłowego jest odpowiednie uzdatnianie wody. O kilku najważniejszych metodach takiego uzdatniania opowiadali nam specjaliści firmy GLOBAL CONCEPTS 2000 Polska ze Szczecina.

Mechaniczne i chemiczne uzdatnianie wody kotłowej: metody mechaniczne

Uważny czytelnik już na podstawie powyższego podtytułu wydedukuje z łatwością, że mamy dwie podstawowe metody uzdatniania wody kotłowej: mechaniczną i chemiczną. Jest tak istotnie z takim wszakże zastrzeżeniem, że każda z tych metod ma wiele swoich licznych odmian. W mechanicznym uzdatnianiu (metoda pasywna) wody kotłowej wykorzystuje się przede wszystkim różnego rodzaju filtracje i demineralizacje. Wykorzystywana jest tu także odwrócona osmoza. Trzeba jednak wiedzieć, że najdrobniejszych frakcji mineralnych, a także różnego rodzaju drobnoustrojów metodami mechanicznymi nie da się usunąć w stu procentach.

Metody chemiczne

Ostateczną bronią przeciwdziałającą osadzaniu się kamienia w instalacjach kotłowych jest metoda aktywna polegająca na użyciu odpowiednich środków chemicznych. Do środków chemicznych, które są przeznaczone do uzdatniania wody kotłowej, zaliczamy na przykład inhibitory korozji, środki konserwujące oraz regulatory pH. Dostępne są także produkty regulujące tlen oraz usuwające zanieczyszczenia ze złóż żywicznych.

Przedstawione metody zwiększają żywotność instalacji wodnych oraz zmniejszają ilości energii zużywanej do ich działania. To temat obszerny ze względu na zróżnicowanie zarówno instalacji i urządzeń, jak i metod uzdatniania wody. Wybór odpowiednich rozwiązań najlepiej więc konsultować z fachowcami, którzy dysponują właściwą wiedzą i mogą doradzić nam, na co konkretnie się zdecydować. Zachęcamy zatem do takich właśnie działań.

Rate this post