Kostka brukowa to najczęściej stosowany materiał do aranżacji nawierzchni w przestrzeniach publicznych, ale i wokół domów czy w ogrodach. Można z jej pomocą osiągnąć doskonałe efekty wizualne, jest łatwa w układaniu, trwała, odporna, a dzięki braku konieczności skuwania również prosta w naprawie. Aby jednak móc czerpać z tych wszystkich zalet, trzeba jeszcze o nią dbać. Tutaj powstanie pytanie – jak czyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami

Żeby zapobiec szybszemu niszczeniu kostki brukowej oraz utrzymać jej doskonały wygląd, należy utrzymywać ją w czystości. Na co dzień narażona jest na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, a przestrzenie między nią szybko porastają mchem. Dlatego powinno się czyścić oraz impregnować kostkę brukową przynajmniej trzy razy w roku. Można to zrobić domowymi sposobami, jednak należy mieć na uwadze, że jest to zajęcie czasochłonne i żmudne.

Przestrzenie między kostką brukową można oczyścić ręcznie za pomocą drucianej szczotki oraz środków do odchwaszczania. Jak zaznacza specjalista z firmy ECO-TECH, należy zachować ostrożność, decydując się na samodzielne czyszczenie kostki i nie warto w tym celu sięgać po oprysk chemiczny, ponieważ istnieje ryzyko powstania przebarwień oraz zmatowienia kostki. Przebarwienia czy plamy wapienne można zminimalizować z pomocą odpowiednich środków czyszczących i szczotki. Na koniec warto kostkę zaimpregnować, aby zapobiec wnikaniu zanieczyszczeń oraz wilgoci w głąb jej struktury.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej, czyli metoda wysokociśnieniowa

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą z profesjonalnych metod czyszczenia kostki brukowej jest metoda wysokociśnieniowa. Z pomocą specjalistycznej myjki, która pod wysokim ciśnieniem wyrzuca ciepłą wodę i odpowiednio dobrane środki czyszczące można doprowadzić kostkę brukową do pierwotnego stanu. Ta metoda pozwala na skuteczne pozbycie się nie tylko chwastów, ale też uciążliwych nalotów czy wyjątkowo uporczywych zanieczyszczeń od oleju, rdzy, gumy czy będących pozostałościami po remoncie.

Wysokociśnieniowe czyszczenie kostki brukowej nie uszkadza struktury kostki ani fug, więc jest całkowicie bezpieczna. Ponieważ kluczowe w tej metodzie jest ciśnienie, nie ma konieczności silnych środków chemicznych, które mogłyby stanowić zagrożenie dla znajdujących się wokół roślin, ale też przebywających w ogrodzie dzieci czy zwierząt. Co więcej, profesjonalnie przeprowadzone czyszczenie tą metodą cechuje się długotrwałym efektem przy minimalnym nakładzie późniejszej pracy.

Rate this post