Nawet bardzo stare i zabytkowe meble odzyskają blask, jeśli tylko właściwie dobierze się metody ich czyszczenia oraz konserwacji. Co ważne, meblami, które wymagają skomplikowanych prac konserwatorskich, powinni zająć się specjaliści. Dlatego jeśli masz zabytkowe meble, podpowiadamy: gdzie znaleźć fachowców od renowacji, a także, w jaki sposób na co dzień dbać o ich czystość. Zapraszamy do lektury!

Profesjonalna konserwacja antyków

W jaki sposób do czyszczenia i konserwacji zabytkowych mebli podchodzą specjaliści? Jest to zależne od rodzaju mebla oraz stopnia uszkodzeń. Każdorazowo wykonuje się odkurzanie, mycie oraz usuwanie oryginalnego wykończenia.

  • Do odkurzania używa się szczotek z miękkim włosiem, które nie porysują powierzchni mebla. Szczególnie ważne jest wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc, np. zagięć rzeźbień.
  • Nawet specjaliści stosują do mycia wodę destylowaną z mydłem. Na początku mebel przeciera się wodą z mydłem, a następnie osusza drugą, suchą ściereczką.
  • Do czyszczenia śladów preparatów woskujących lub oleju używa się rozpuszczalnika, terpentyny lub nafty. Zalecana jest ostrożność i sprawdzenie w niewidocznym miejscu, czy preparat nie uszkodzi mebla. Jeśli wszystko jest w porządku, środek czyszczący wciera się i wyciera zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez fakturę drewna.

Metoda usuwania wykończenia jest zależna od jego rodzaju, np. mebli lakierowanych nie należy szlifować: w tym przypadku stary lakier usuwa się za pomocą substancji chemicznych. Tak przygotowaną powierzchnię mebla poddaje się politurowaniu, lakierowaniu, woskowaniu, bejcowaniu lub malowaniu, w zależności od tego, jaki efekt chce się otrzymać. Oczywiście, jeśli na meblu widoczne są ubytki, wcześniej wypełnia się je drobnymi trocinami wymieszanymi z lakierem – po wykończeniu stają się niewidoczne.

Jak na co dzień czyścić i konserwować zabytkowe meble?

Jak już wspomnieliśmy, mocno zniszczone zabytkowe meble lepiej oddać w ręce profesjonalistów: w Czersku konserwację antyków oferuje np. firma Antyki Sijka. Jeśli jednak masz zabytkowe meble, które są w dobrym stanie i chcesz po prostu o nie zadbać, by jak najdłużej cieszyć się ich wyglądem, skorzystaj z metod, które stosują specjaliści. Do odkurzania wystarczy miękka ściereczka lub szczotka. Natomiast do mycia: woda destylowana oraz mydło. Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących, sprawdź ich działanie na niewielkiej i niewidocznej powierzchni, pamiętaj również o zaleceniach producenta. To wystarczy, aby twoje zabytkowe meble zachowały swoją świetność na długi czas.

Rate this post