Obrus to tradycyjne nakrycie stołu. Jest to tkanina albo dzianina, którą przykrywa się jego blat. Jest efektowną dekoracją, a zarazem funkcjonalną warstwą zabezpieczającą ten mebel przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Może być uszyty z różnych tkanin, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także właściwościami. Jeżeli zastanawiasz się, które materiały najlepiej nadają się na obrusy do jadalni, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Po co stosuje się obrusy?

Obrus, który możesz nabyć m.in. w sklepie internetowym Polontex, pełni dwie ważne funkcje – jest ozdobą pomieszczenia oraz zabezpieczeniem stołu. Ze względu na swoje spore rozmiary oraz umiejscowienie (stół stoi najczęściej w centralnej części jadalni albo salonu) ten element tekstylny jest zawsze bardzo wyeksponowany i od razu rzuca się w oczy, dlatego powinien być dobrze dobrany do aranżacji danego wnętrza. 

Wybierając odpowiedni obrus do swojego domu, powinnaś pamiętać, że jest to bardzo ważny element wystroju wpływający na wygląd całego pomieszczenia. Dodatkowo pełni on funkcję ochronną, zabezpieczając stół przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki niemu blat stołu nie jest narażony na poplamienie, zarysowania czy wyszczerbienia. Wszystkie rozlane napoje, sosy i inne substancje są wchłaniane przez materiał, dzięki czemu stół pozostaje czysty.

Co brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego obrusa?

Wybierając obrus do swojej jadalni, warto zwracać uwagę na kilka czynników mających bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność i estetykę:

1. Dopasuj obrus do aranżacji wnętrza

Obrus powinien być idealnie dopasowany do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Może współgrać z zasłonami okiennymi, tworząc z nimi zgrany duet albo wyraźnie się od nich odcinać. Warto dopasować jego barwę i wzornictwo do koloru ścian, mebli oraz elementów dekoracyjnych znajdujących się w jadalni.

2. Dopasuj obrus do stołu

Nie mniej istotne jest dopasowanie obrusu do stołu. Inny obrus będzie pasował do antycznego mebla, a inny do nowoczesnego. Postaraj się, aby współgrał on ze stylem stołu, podkreślając jego atuty.

3. Wybierz odpowiedni rozmiar obrusa

Z czysto praktycznych względów warto zadbać o optymalne dopasowanie rozmiarów obrusa do wymiarów stołu. Pamiętaj, że powinien on zwisać z blatu, ale nie niżej niż do siedziska krzeseł. Aby dostosować wymiary obrusa do stołu, dokładnie zmierz jego blat, a następnie dodaj do jego długości i szerokości po około 50 cm.

4. Wybierz funkcjonalną tkaninę na obrus

Bardzo ważna jest tkanina, z której uszyty jest obrus. Powinna dobrze się prezentować, być łatwa w pielęgnacji i odporna na zaplamienia. Plamoodporne materiały to doskonały wybór na obrus, ponieważ rozlane substancje nie wnikają w głąb ich struktury i dają się bardzo łatwo sprać.

Jakie tkaniny są najlepsze na obrus?

Dobrą tkaniną na obrus jest poliester. Można go prać w pralce albo czyścić chemicznie. Jego pielęgnacja nie powinna nastręczać większych trudności, gdyż jest to materiał odporny na zaplamienia. Bogaty wybór kolorów oraz wzorów obrusów poliestrowych sprawia, że łatwo wybrać odpowiedni model do swojego domu. Kolejną propozycją są obrusy dziane wykonane z żakardu poliestrowego. Wyglądem przypominają tradycyjne koronki, dzięki czemu stół zyskuje ludowy urok.

Rate this post