Różnorodność oferty sklepów oświetleniowych daje szansę znalezienia odpowiedniego produktu każdemu, jednocześnie może być onieśmielające. Bogactwo form i materiałów, a także rodzajów dostępnych lamp niekiedy utrudnia wybór najlepszej opcji w danym zastosowaniu. Dla wielu klientów wyzwaniem okazuje się podjęcie decyzji odnośnie głównego źródła światła w pomieszczeniu, a konkretnie wybór między lampą wiszącą a stojącą.

W większość polskich domów w roli głównego źródła oświetlenia wciąż występują lampy sufitowe, osłonięte kloszem lub abażurem, a nawet stylowe żyrandole. Ten utrzymujący się trend wynika m.in. z przyzwyczajenia, podczas gdy w niektórych innych krajach europejskich bardzo często górne oświetlenie zastępują liczne lampy podłogowe. Przyjrzyjmy się bliżej obu tym propozycjom.

Lampy wiszące – specyfika i zastosowanie

Największą zaletą stosowania lamp sufitowych jest możliwość oświetlenia za ich pomocą całego pomieszczenia (oczywiście przy mocy dobranej odpowiednio do jego powierzchni). Właśnie dlatego, a więc z przyczyn praktycznych, lampy wiszące są najczęściej wykorzystywane w charakterze głównego źródła światła – mówi ekspert ze sklepu internetowego Światło i Styl.

Montaż lampy sufitowej przekłada się na funkcjonalność pomieszczenia z jeszcze jednego powodu. Oprawa znajdująca się pod sufitem nie zajmuje przestrzeni użytkowej w pomieszczeniu, a więc po prostu „nie przeszkadza” nawet w bardzo małych wnętrzach. Jednocześnie może stać się ciekawą ozdobą wystroju, co wynika z dostępności lamp designerskich w rozmaitej stylistyce.

Lampy sufitowe – wiszące lub w postaci plafonów – są najbardziej rozsądnym rozwiązaniem do łazienki czy kuchni, a więc pomieszczeń użytkowych, w których  kluczowe jest zachowanie maksymalnej wygody i bezpieczeństwa.

Lampy stojące – charakterystyka i możliwości użycia

Nad zakupem podłogowej lampy stojącej warto zastanowić się przede wszystkim podczas planowania oświetlenia sypialni lub salonu. We wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku elegancka lampa stojąca będzie jednocześnie piękną ozdobą i przydatnym dodatkiem. Jej światło ma zwykle ograniczony zasięg, co pozwala na kreowanie bardziej przytulnej atmosfery, a nawet wydzielenie w pomieszczeniu oddzielnych stref. Oświetlony w ten sposób kącik do czytania lub pracy przy komputerze nie będzie zakłócał snu czy oglądania telewizji innym, znajdującym się w pomieszczeniu osobom.

Lampy wiszące i stojące zdecydowanie różnią się sposobem użytkowania, a w charakterze oświetlenia głównego zdecydowanie lepiej sprawdzają się te pierwsze. Nie oznacza to jednak, że lampy podłogowe są zbędne. Jeżeli dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią, weź pod uwagę skompletowaniu zestawu, który nie tylko urozmaici wnętrze, ale pozwoli ci korzystać z niego w optymalny sposób.

[avg] ([per]) [total] vote[s]