Systemy rynnowe są niezbędnym elementem wyposażenia dachu. Spływający deszcz może negatywie wpływać na stan ścian i tynków, a także powodować zawilgocenie fundamentów oraz piwnicy. Choć tradycyjne rynny kojarzą się z przekrojem półokrągłym producenci oferują ciekawe i estetyczne rozwiązania w formie… kwadratowej. Idealne zwłaszcza dla budynków o nowoczesnej bryle architektonicznej.

Kiedy myślimy o systemach rynnowych z pewnością widzimy tradycyjne, półokrągłe przekroje rynien i rur spustowych. Tymczasem firma Galeco całkiem niedawno zaproponowała nowoczesne rozwiązanie o przekroju kwadratu.

System rynnowy – niezbędny element wyposażenia dachu

Nie da się ukryć, że system rynnowy pełni bardzo ważną funkcję i nie można pominąć go w przypadku budowy domu. Jego zadaniem jest skuteczne odprowadzanie wody deszczowej oraz pochodzącej z topniejącego śniegu. Nawet najlepiej skonstruowany dach nie chroni ścian i fundamentów przed zalaniem. Ściekająca woda nie tylko tworzy nieestetyczne zacieki, ale również wpływa na kondycję budynku – wilgoć w ścianach to osłabienie konstrukcji, pojawienie się pęknięć, a także pleśni. Na działanie wody narażony jest zarówno budynek, jak i mieszkańcy. Dlatego na orynnowaniu nie warto oszczędzać. Powinno być to rozwiązanie skuteczne i trwałe. Jednocześnie nie trzeba rezygnować z wyjątkowego wyglądu bryły budynku – w przypadku nowoczesnych rozwiązań architektonicznych można zdecydować się na rynny o przekroju kwadratowym, które zdecydowanie będą się wyróżniały. Lub przeciwnie – dzięki maskownicom tak wtapiały w krawędź dachu, że będą niemal niewidoczne.

Nowoczesne systemy rynnowe o kwadratowym przekroju

Nietypowy przekrój oraz kształt rynien kwadratowych sprawdzi się przede wszystkim w projektach nowoczesnych. W przypadku systemów Galeco dostępnych w ofercie hurtowni pokryć dachowych Pimar w Poznaniu razem z orynnowaniem dostępne są haki oraz maskownice, które umożliwiają ukrycie rynien oraz uzyskanie jednolitej krawędzi dachu. W przekroju kwadratowym dostępne są również rury spustowe, które mogą być nie tylko elementem praktycznym, ale również dekoracyjnym.

Rynny o kwadratowym profilu nie tylko wyglądają inaczej – są również doskonale pomyślane pod względem technicznym. Posiadają większość objętość, a specjalnie wywinięta krawędź uniemożliwia przelewanie się wody. Tym samym rynny kwadratowe pomieszczą nawet spore ilości wody opadowej lub roztopowej. Dodatkowo system orynnowania jest bardzo prosty w montażu. Warstwy ochronne, którymi pokryte są rynny pozwalają na zachowanie ich w dobrym stanie przez wiele lat. Do wyboru mamy oczywiście modele wykonane z tworzywa sztucznego PVC i stali, w zależności od indywidualnych upodobań.

Nowoczesność i estetyka, połączona z praktycznym zastosowaniem – to właśnie systemy rynnowe Galeco. Jeśli więc zależy nam na niebanalnym wyglądzie domu lub podkreśleniu jego bryły wybierzmy kwadratowy system rynnowy. Takie rozwiązanie z pewnością będzie zwracało się na siebie uwagę nietypowym kształtem.

Rate this post