Kuweta jest akcesorium niezbędnym w każdym domu, w którym żyje kot niewychodzący. Wysokiej jakości kuweta dla kota pozwoli utrzymać porządek i zachować higienę. Właściciele mruczących czworonogów mają do wyboru kuwety o różnych konstrukcjach. Każda z nich ma swoje mocne strony. Oto przegląd modeli kocich toalet. Sprawdź, który będzie najlepszy dla Twojego pupila!

Rodzaje kuwet dla kotów

Kuweta to pojemnik z tworzywa sztucznego. Wypełnia się go żwirkiem, który absorbuje wilgoć i zapachy, a zwierzęciu daje możliwość zakopywania odchodów.

Na rynku mamy kilka modeli kuwet dla kotów. Są to:

  • Kuwety otwarte. Przypominają płaskie pudełko bez wieczka. Kot ma swobodny dostęp z każdej strony.
  • Kuwety kryte. Składają się z dwóch części. Dolna przypomina kuwetę otwartą, a górna ją osłania. Te kuwety są tyle wysokie, że koty swobodnie się w nich mieszczą. Wejście umożliwia otwór w ściance przesłonięty uchylaną osłoną.
  • Kuwety z wejściem od góry. Jest to typ kuwety krytej, jednak wejście znajduje się w górnej części i nie jest przesłonięte.

Kuwety dla kociąt – czym powinny się charakteryzować?

Wybór pierwszej kuwety dla małego kota jest szczególnie ważny. Kociak musi się nauczyć korzystania z tego akcesorium. Stanie się to szybciej, gdy kuweta będzie dostosowana do potrzeb małego kota.

Kuweta dla małego kota nie powinna być zbyt głęboka. Wysokie ścianki będą utrudniać mu wejście do niej. Jeśli dopiero zaczynacie naukę kuwetowania, lepiej wybrać płytką odkrytą kuwetę. Około siódmego tygodnia życia kot może stopniowo uczyć się korzystać pełnowymiarowego wychodka – wyjaśnia specjalista z firmy Rotho.

Sprawdza się ona lepiej w przypadku kociąt nie tylko dlatego, że łatwiej do niej wejść. Doświadczenie pokazuje, że małe koty mogą traktować zabudowaną kuwetę jako idealną kryjówkę – zwierzęta te uwielbiają przecież zamknięte przestrzenie. W cichej i zacienionej kuwecie krytej z dala od ludzi małym kotom zdarza się… zasnąć. Gdy kot skojarzy kuwetę z miejscem wypoczynku, nauczenie go załatwiania potrzeb właśnie tam będzie bardzo trudne, bo koty nie lubią zanieczyszczać swojej przestrzeni życiowej.

Kuwety dla dorosłych kotów

Kuweta nie może być za mała, bo kot nie będzie chciał z niej korzystać. Przedstawiciele dużych ras, a także ponadprzeciętnie duże dachowce wymagają więc większych kuwet. Dotyczy to wszystkich ich typów. Kot powinien móc swobodnie się obrócić. W przypadku kuwet krytych należy zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona zbyt niska.

Po pierwszym okresie, w którym kot korzysta z kuwety otwartej, warto zainwestować w kuwetę krytą. To, czy wejście będzie ulokowane od góry czy od boku, można dostosować do warunków w kocim kąciku. Kryta kuweta sprawia, że zwierzę rozsypuje mniej żwirku, czyli mamy mniej sprzątania. Nieprzyjemne zapachy również zostają w kuwecie. Zwierzę czuje się bardziej komfortowo. Same zalety!

[avg] ([per]) [total] vote[s]