Większość osób, które poszukują mieszkania, wolą kupić lokal nowy od dewelopera. Mieszkania i domy z rynku wtórnego nie cieszą się aż taką popularnością. Okazuje się bowiem, że zakup mieszkania od dewelopera ma sporo zalet. Na pewno jest to przede wszystkim rozwiązanie bardzo wygodne i to z wielu względów. Co warto na ten temat wiedzieć?

Kupno mieszkania od pośrednika nieruchomości a od dewelopera

W przypadku mieszkań kupowanych bezpośrednio od dewelopera, klient otrzymuje lokal nowy. Nie trzeba go więc remontować czy zmieniać po poprzednich mieszkańcach. Ponadto nowe inwestycje posiadają sporo udogodnień – windy, podziemne parkingi i inne ułatwienia. Obecnie tego typu dodatki są standardem, ale przed laty o windach i miejscach postojowych się raczej nie myślało. Ponadto nowe inwestycje to również wiele mieszkań do sprzedania. Kupujący mają w tym przypadku ogromny wybór. Dlatego też znalezienie odpowiedniego mieszkania dla siebie nie sprawia zbyt dużego problemu i nie trzeba przy tym korzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Kupno bezpośrednio od dewelopera, takiego jak Samson-Dom, wydaje się więc o wiele lepszym i prostszym rozwiązaniem.

Status prawny mieszkania od dewelopera

Poza tym, kupując mieszkanie nowe prosto od dewelopera można mieć pewność co do jego statusu prawnego i formalnego. nie ma w tym przypadku zagrożenia ukrytego obciążenia hipoteką zupełnie innego właściciela niż tego, który lokal sprzedaje. Poza tym nie ma ryzyka, że zostanie zakupione mieszkanie z tzw. lokatorem na gapę. Ustawa deweloperska z roku 2011 mówi, że sprzedający ma obowiązek utworzenia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Koszty jej sporządzenia, koszty odpisów czy koszty sądowe są pokrywane po połowie przez kupującego i dewelopera.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Nie można też zapominać o tym, że w razie zakupu mieszkania nowego od dewelopera, a więc na rynku pierwotnym, kupujący nie musi opłacać 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Kwota płacona deweloperowi zawiera już bowiem w sobie podatek VAT. Dodatkowo nowe mieszkania mają te zaletę, że można je w zasadzie od zera samodzielnie urządzić i wykończyć według własnego gustu. W przypadku lokali starszych, kupowanych na rynku wtórnym, na ogół na początku trzeba przeprowadzić generalny remont. Często powoduje to o wiele wyższe koszty niż wykończenie lokalu w stanie deweloperskim. Obecnie coraz większa liczba deweloperów ma w swojej ofercie mieszkania wykończone pod klucz. To rozwiązanie bardzo wygodne dla tych osób, które nie mają czasu i energii na samodzielne wykańczanie lokalu.