Ulokowanie kapitału w taki sposób, aby przynosił on zysk, bywa dla wielu osób trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli nie mają doświadczenia w tym obszarze. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba znać się na giełdzie, czy akcjach, aby inwestować z zyskiem. Wystarczy postawić na pewniejszy grunt – czyli nieruchomości. Czy zakup apartamentu jest dobrym pomysłem? W jaki sposób można zyskać na takiej transakcji?

Czy inwestycja w nieruchomość to dobry pomysł?

Decydując się na zakup apartamentu, można mówić o bezpiecznym lokowaniu oszczędności. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku nieruchomości oraz fakt, że ceny mieszkań stale rosną – takie działanie z punktu widzenia ekonomicznego jest bardzo trafione. Co więcej, wcale nie trzeba znać się na kwestiach związanych z tym tematem.

Specjalista z firmy Samson Dom Sp. z o.o. zauważa: W mieszkania może inwestować tak naprawdę każdy – niezależnie od wieku, wykształcenia, czy znajomości zagadnień prawnych. Wystarczy dysponować odpowiednią gotówką lub wspomóc się kredytem hipotecznym. Druga sytuacja opłaca się szczególnie, w tych przypadkach, kiedy dana lokalizacja będzie wykorzystywana np. jako krótkoterminowy wynajem. Wówczas bardzo szybko się zwróci i możliwe będzie rozpoczęcie działań w kierunku kolejnych inwestycji.

Mieszkanie, czy apartament? Wbrew pozorom to nie to samo

Rozważając inwestycję w nieruchomość, należy dokładnie określić jej charakter. Nie każde mieszkanie może być nazwane mianem apartamentu. Bardzo ważne są takie kwestie jak:

  • atrakcyjna lokalizacja – w centrum miasta lub przyjaznej okolicy,
  • położenie na terenie osiedla strzeżonego,
  • bardzo dobra komunikacja,
  • parking dostępny dla lokatorów,
  • recepcja ze strażnikiem,
  • zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku – place zabaw, park itp.

Podstawowy wydaje się jednak metraż. Standardowe mieszkania w większych miastach to przestrzeń 50-80 m2. Apartamenty są zdecydowanie większe – ich powierzchnia zaczyna się od 100 m2. Nierzadko zdarza się, że są to nieruchomości mające 150-200 m2 – zwłaszcza w przypadku dwóch poziomów.

Jak w praktyce wygląda inwestycja w apartament?

Chociaż z założenia, jak i samego punktu prawnego każda osoba może zdecydować się na inwestycję w apartamenty, to w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Ograniczeniem bardzo często bywa sama cena oferowana przez dewelopera. Zwykły lokal mieszkaniowy w większym mieście to wydatek rzędu 8000-9000 złotych/m2. W przypadku powierzchni luksusowych kwota często startuje od 10000 złotych/m2. Biorąc pod uwagę wspomniany już metraż – jest to dość wysoki koszt. Nie każdy ma odpowiednią zdolność kredytową, aby pozwolić sobie na inwestycję wspomaganą kredytem hipotecznym – chyba że może zastawić dodatkowo inną nieruchomość. Jednak osoby, które mogą zdecydować się na tego typu rozwiązanie, powinny je poważnie przemyśleć, ponieważ mogą wyłącznie zyskać na swojej decyzji.