Aby pomieszczenie było komfortowe dla mieszkańców czy pracowników, musi znajdować się w nim oczywiście odpowiednia liczba okien. Mimo że są one niezbędne, to niekiedy problemem jest nadmiar wpadających nadmiernie do wnętrz promieni słonecznych. Właśnie w tym celu montuje się na oknach przesłony. Na które z nich warto postawić, aby pomieszczania były optymalnie chronione przez zbytnim nasłonecznieniem?

Osłony okienne a ochrona przed słońcem

Wnętrza muszą być chronione przed promieniami słońca z dwóch względów. Po pierwsze odpowiadają one za nagrzewanie się pomieszczeń – może przez to panować w nich zbyt wysoka temperatura. Po drugie promienie mogą razić domowników lub znacznie utrudniać pracę.

Właśnie dlatego należy chronić wnętrza przed tym, aby promienie słońca nie miały do nich dostępu. Jednym z rozwiązań jest montaż rolet typu screen zwanych także refleksolami. Są one wykonywane ze specjalnego materiału, który odbija promienie słońca i zapobiega nagrzewaniu się wnętrz. Wpływa to oczywiście na wydajność zastosowanego w budynku systemu klimatyzacji. Powierzchnia rolet tego typu jest przezierna– światło zawsze wpada do pomieszczania i panuje w nim odpowiednia widoczność.

Rolety przydają się także zimą. Stanowią one barierę dla ciepłego powietrza, które ma zamiar wydostać się z pomieszczenia.

Rolety typu screen mają istotną zaletę: są przezierne, co zapewnia dobrą  widoczność na zewnątrz i kontakt z otoczeniem. Jednak wspomniana przezierność wpływa na cechę, o której nie należy zapominać: nie gwarantują w pełni intymności, szczególnie wieczorem przy zapalonym świetle wewnątrz pomieszczenia i zmroku na zewnątrz.

Osłony okienne, które stanowią barierę dla promieni słonecznych, a jednocześnie zapewniają prywatność i chronią przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz – to żaluzje fasadowe. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, skuteczne, o nowoczesnym designie, coraz chętniej stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w biurach – mówi ekspert z firmy Bow-Max.

Żaluzje fasadowe jako sposób na zabezpieczenia przed promieniami słońca

Ze względu na swoją budowę oraz mechanizm to właśnie żaluzje fasadowe są najlepszą ochroną przed nasłonecznieniem pomieszczeń. Składają się one z pojedynczych piór, których kąt nachylenia do szyby można regulować względem tego, jak padają na nie promienie słońca. Sprawia to, że w pomieszczeniu zawsze panuje idealna temperatura i optymalne warunki świetlne. Eksperci podkreślają, że lamele tych żaluzji blokują nawet 80% promieniowania słonecznego.

Poza tym dzięki elektrycznemu sterowaniu zintegrowanemu z czujnikami pogodowymi lub inteligentnymi rozwiązaniami, bez konieczności ingerencji użytkownika, żaluzje ustawiają się tak, aby zapewniać komfort mieszkańcom.

Rate this post