Ozonowanie poszczególnych pomieszczeń w domu pozwoli oczyścić powietrze, a także usunąć pojawiające się z różnych przyczyn mikroorganizmy. Jest to metoda, którą często stosuje się w placówkach publicznych. Proces ozonowania wykonuje się za pomocą ozonatora, który swoją mocą powinien odpowiadać ilości powietrza w zamkniętej przestrzeni. Przeczytajcie, jak dobrać ozonator do potrzeb domowych.

Kiedy potrzebne jest ozonowanie w domu?

Katar, kaszel, pieczenie i łzawienie oczu często mają swoją przyczynę w naszych domach. Brak odpowiedniej wentylacji oraz zbyt duża wilgotność prowadzą do powstawania grzybów, które przeważnie zauważa się dopiero w zaawansowanym stadium. Z kolei kurz gromadzący się na szafkach, nieodpowiednie dbanie o dywany, pościele oraz inne materiały może powodować alergie. Mieszkańcy z każdym z tych czynników często walczą oddzielnie. Jednak najlepszym sposobem na polepszenie jakości powietrza jest jego ozonowanie. Proces ten usuwa bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby, a także pozbywa nasze pomieszczenia nieprzyjemnego zapachu. Zanim zakupimy ozonator, powinniśmy dowiedzieć się, jaki będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Jaką wydajność wybrać?

Do oczyszczania powietrza w mieszkaniach najlepsze są generatory ozonu przelotowe na komorze otwartej. Główna różnica w poszczególnych modelach polega na wydajności. Liczy się ją w ilości ozonu wyprodukowanego przez godzinę czasu. Zakup najtańszego generatora może oczyścić nam samochód lub starą szafę, lecz niekoniecznie poradzi sobie z pomieszczeniami w domu. Ozonator produkujący 10 g/h przeznaczony jest do około 210 m3, a więc tylko do małych pomieszczeń. 20 g/h może oczyścić około 2 razy więcej powietrza, co wciąż może za mało dla wielu domów jednorodzinnych. Dlatego producenci oferują także ozonatory o wydajności 30g/h do kubatury od 300 do 600 m3, a także generatory o mocy 60 g, które sprawdzą się w naprawdę dużych pomieszczeniach, bo sięgających od 500 do 1000 m3.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozon w wysokim stężeniu jest toksyczny, jednak bardzo szybko się ulatnia. Dlatego proces ozonowania wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia poprzez szczelne zakrycie wszelkich szpar i wylotów powietrza. Ozonatory posiadają czasowy timer, który maksymalnie można ustawić na 60 minut. Następnie należy odczekać sugerowany przez producenta czas, zanim zaczniemy korzystać z pomieszczenia. Przeważnie trwa to godzinę lub dwie. Należy także dokładnie przewietrzyć ozonowany pokój. Posiadanie swojego ozonatora umożliwia oczyszczanie powietrza w domu, garażu, piwnicy, składziku czy w samochodzie bez ponoszenia kolejnych kosztów za ten proces.