Jednym z bardziej ekonomicznych, wygodnych, funkcjonalnych oraz ekologicznych sposobów ogrzewania domu jest zamontowanie kotła CO. Zapewni on bezobsługowe ogrzewanie domu i pozwoli cieszyć się ciepłem, bez ponoszenia wielkich kosztów lub nakładów czasu, związanych z obsługą paleniska. Wybierając kocioł CO, musimy jednak wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przekonaj się, jakich.

Wybór kotła CO w dużej mierze zależy od zapotrzebowania na ciepło w danym budynku, sposobu i miejsca montażu kotła, wydajności oraz zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Ważna jest także moc grzewcza. Sprawdźmy zatem poszczególne kryteria wyboru kotła CO.

Moc grzewcza

Jednym z podstawowych parametrów, które powinniśmy sprawdzić, wybierając kocioł CO, jest jego moc grzewcza. Kilkanaście kilowatów wystarczy do ogrzania pomieszczeń w niedużym domu, jednak komfort korzystania z ciepłej wody będzie niewielki.

Szukajmy zatem kotłów o mocy powyżej 20kW. Wówczas będziemy mogli swobodnie korzystać jednocześnie z wanny, umywalki czy zlewozmywaka.

Bogaty wybór kotłów gazowych wiodących, renomowanych, światowych marek oferuje swoim klientom firma Plast-Bud.

Rodzaj gazu

Kolejnym kryterium wyboru kotła powinien być rodzaj gazu, którym będzie on zasilany; propanem lub propan-butanem. Sprawdźmy także, czy wybrany przez nas kocioł ma zamontowany układ samoczynnie dostosowujący pracę palnika do zastosowanego paliwa. Jeśli nie, w przypadku zmiany gazu, potrzebne będzie przezbrojenie, polegające na wymianie dysz oraz regulacji parametrów spalania.

Jedno czy dwufunkcyjny?

Następne pytanie, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, to pytanie, czy potrzebujemy kotła CO jedynie do zasilenia instalacji grzewczej, czy też podgrzewania wody. Do wyboru mamy bowiem piece:

  • jednofunkcyjne
  • dwufunkcyjne

Podczas gdy jednofunkcyjne służyły będą jedynie do ogrzewania pomieszczeń, dwufunkcyjne dostarczą ciepło do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzeją wodę użytkową. Ma to miejsce w trakcie przepływu wody przez znajdujący się w kotle wymiennik ciepła.

Miejsce

Innym kryterium, które powinno być brane pod uwagę przy wyborze kotła, jest miejsce jego instalacji. Jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, zdecydujmy się na kocioł dwufunkcyjny.

Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że może być zawieszony na ścianie, a umieszczenie takich elementów kotła jak pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa czy odpowietrznik wewnątrz jego obudowy, ogranicza przestrzeń potrzebną do budowy domowej kotłowni. Tego typu piec może być zamontowany nawet w pomieszczeniu, niebędącym kotłownią.

[avg] ([per]) [total] vote[s]