Drzwi wewnętrzne oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Wyciszają także hałasy, zapewniają prywatność oraz stanowią element wystroju wnętrza. Jednakże, aby dobrze spełniać wszystkie te zadania, drzwi muszą być dobrze dobrane. W naszym artykule podpowiadamy, czym warto się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych.

Rozmiar

Sprawa wydaje się być oczywista, ale poświęcimy jej tutaj kilka słów. Wybór drzwi jest bowiem decyzją na lata, warto zatem dobrze się do niej przygotować i nie pominąć żadnej istotnej kwestii. A rozmiar drzwi to podstawowe kryterium wyboru. Dostępne są drzwi gotowe o wymiarach standardowych bądź na wymiar, jeśli otwór drzwiowy ma nietypowy rozmiar. Pobierając wymiary pod uwagę należy brać szerokość i wysokość drzwi oraz szerokość ościeżnic. Standardowe szerokości skrzydeł drzwi to 60, 70, 80, 90 i 100 cm. Skrzydła drzwi przesuwnych zaś osiągają zazwyczaj 80-100 cm szerokości. Standardowa wysokość drzwi wewnętrznych wynosi 203 cm, a szerokość ościeżnic 6 bądź 10 cm.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Kolejnym kryterium wyboru jest rodzaj drzwi. Jakie rodzaje drzwi wewnętrznych są obecnie dostępne na rynku?

  • Drzwi rozwierne

Drzwi rozwierne cieszą się największą popularnością. Skrzydło drzwiowe otwiera się w nich po łuku. Mogą być prawe lub lewe, w zależności od potrzeb i uwarunkowań danego pomieszczenia. Należy jedynie pamiętać o tym, aby drzwi położone w sąsiedztwie nie zderzały się ze sobą podczas ich otwierania i zamykania. Skrzydło drzwi rozwiernych, aby się swobodnie otwierać, wymaga bowiem odpowiedniej przestrzeni. Dlatego warto przemyśleć wybór tego rodzaju drzwi biorąc również pod uwagę obecne bądź przyszłe wyposażenie domu czy mieszkania. Spośród drzwi wewnętrznych rozwiernych można wybrać drzwi przylgowe bądź bezprzylgowe. Drzwi przylgowe zapewniają dobrą izolację akustyczną oraz posiadają klasyczny wygląd. Drzwi bezprzylgowe zaś tworzą z ościeżnicą jedną płaszczyznę i sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach.

  • Drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Sprawdzą się również w mieszkaniach osób, które posiadają bogate wyposażenie i potrzebują zaoszczędzić przestrzeń, którą by zajęło skrzydło drzwi rozwiernych. A drzwi przesuwne mogą się chować w ścianie lub na nią zachodzić.

  • Drzwi harmonijkowe lub łamane

Drzwi harmonijkowe wyglądają jak harmonijka i składają się jak wachlarz, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Nie są jednak tak oszczędne w zajmowaniu przestrzeni jak drzwi przesuwne. Nie chowają się w całości w ścianie i zwężają otwór drzwiowy. Ponadto nie wyciszają skutecznie hałasów.

Odpowiednie drzwi do każdego z pomieszczeń

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest rodzaj pomieszczenia, w którym będą one zamontowane. Poszczególne modele, w zależności od ich przeznaczenia, różnią się między sobą stopniem przeszklenia oraz wentylacji.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Strefa Drzwi z Trójmiasta, specjalizującej się w sprzedaży i montażu drzwi:

Do toalety, łazienki, pralni czy suszarni odpowiednie są drzwi z wyciętymi otworami lub tzw. podcięciami na dole. W tego typu pomieszczeniach ważna jest bowiem odpowiednia wentylacja. W sypialni zaś sprawdzą się drzwi pełne, zapewniające dobrą izolację akustyczną oraz prywatność. Drzwi z przeszkleniami lub całoszklane idealnie spełnią swoją rolę w pomieszczeniach słabo doświetlonych światłem naturalnym oraz pomiędzy pokojami a ciemnym korytarzem bez okien.

Odpowiedni materiał wykonania

Ostatnią ważną kwestią, którą należy brać pod uwagę decydując się na kupno drzwi wewnętrznych, jest materiał ich wykonania. Rodzaj materiału zazwyczaj decyduje o cenie drzwi. Ta zaś choć ważna, nie może jednak stanowić wyłącznego kryterium wyboru. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze materiały.

  • Drewno

Drzwi drewniane są najbardziej kosztowne. Stąd inwestując w drzwi drewniane, warto wybrać drzwi z drewna klejonego, ponieważ jest ono bardziej odporne i wytrzymałe od drewna litego. Dzięki strukturze materiału i widocznym słojom, drzwi drewniane wyglądają niepowtarzalnie. Należy jednak pamiętać, iż są ciężkie oraz podatne na odkształcenia. Stylistycznie zaś wpasują się raczej do dużych pomieszczeń o klasycznym wystroju wnętrza.

  • Płyta drewnopodobna

Drzwi z płyty drewnopodobnej kosztują mniej niż drewniane i są bardziej odporne na uszkodzenia. Należy jednak zwrócić uwagę na gęstość płyty. Od tego zależy bowiem ich wytrzymałość – im większa gęstość płyty, tym większe prawdopodobieństwo, że dłużej będą nam służyły. Pośród drzwi z płyty drewnopodobnej wyróżnić możemy drzwi wewnętrzne pokrywane naturalną okleiną zwaną fornirem oraz sztuczną okleiną zwaną laminatem. Drzwi pokryte fornirem trudno odróżnić od skrzydeł wykonanych z pełnego drewna. Warto jednak pamiętać o tym, iż szybciej się zarysowują, a usunięcie ewentualnych usterek może być pracochłonne. Drzwi wewnętrzne w laminatach zaś bardzo dobrze imitują drzwi drewniane. Ponadto trudniej jest je zarysować oraz łatwiej poddać naprawie przy pomocy specjalnych wosków oraz kredek. Jednakże należy pamiętać, iż efekty naprawy będą mniej efektowne niż w przypadku okleiny naturalnej.

  • Szkło

Szklane drzwi są efektowne, nadają lekkości pomieszczeniu oraz zapewniają dużą ilość światła. W zależności od potrzeb i danego pomieszczenia, dostępne są drzwi ze szkła transparentnego, matowego bądź malowanego. Szklane drzwi są bardzo wytrzymałe, jednak słabo wyciszają hałasy. Wbrew powszechnym przekonaniom, wyróżniają się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Wykonywane są bowiem najczęściej ze szkła hartowanego, które nie tłucze się na ostre kawałki, ale kruszy jak diament. Cena drzwi zależy od typu i rodzaju szkła. Można kupić szklane drzwi zarówno w cenie drzwi drewnianych, jak i drewnopodobnych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]