Wybór odpowiedniej bramy posesyjnej to tylko z pozoru proste zadanie, które nie powinno sprawić problemów. W rzeczywistości może być jednak zupełnie inaczej. Bardzo często działka, a raczej jej kształt wymusza na właścicielu dopasowanie konkretnego rodzaju bramy wjazdowej. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią bramę? Jakie kryteria zastosować?

Brama wjazdowa na posesję – podstawowe informacje

Brama wjazdowa na posesję jest bardzo ważnym elementem będącym częścią zagospodarowania działki. Właśnie z tego powodu należy uwzględnić ją w planach już na pierwszych etapach projektowania ogrodzenia. Decydujący jest w tym przypadku kształt działki, który poniekąd wymusza na właścicielu wybór odpowiedniego rodzaju bramy:

  • rozwieralnej,
  • przesuwalnej.

Podczas podejmowania pierwszych decyzji warto pamiętać o podstawowych warunkach, które koniecznie muszą być spełnione. Brama wjazdowa powinna:

  • być bezpieczna podczas użytkowania,
  • zapewniać możliwość komfortowego wjazdu na posesję.

Konstrukcje bram wjazdowych

Najczęściej skrzydła bram wjazdowych wykonuje się ze stali, które są zespawane z elementami wykonanymi ręcznie (kutymi), profilami walcowanymi i innymi. Często stosuje się metal jako element ramy nośnej, na której następnie mocowane są wypełnienia wykonane z drewna lub specjalnie zaprojektowanych listew z tworzywa sztucznego. Warto podkreślić, ze niezależnie od materiału, jaki zostanie wykorzystany do bramy wjazdowej, konstrukcja skrzydła musi być stabilna i mieć odpowiednią sztywność. 

Brama posesyjna – wymagania związane z bezpieczeństwem

Brama posesyjna przede wszystkim umożliwia wjazd na działkę. Należy zatem pamiętać, że musi mieć odpowiednią szerokość. Wystarczająca powinna być szerokość 2,4 metra. Jednak w celu zagwarantowania sobie komfortowego wjazdu oraz wyjazdu z posesji warto zdecydować się na bramę, która posiada przynajmniej 3 metry szerokości. W celu zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa podczas użytkowania, jeżeli posesja i wjazd znajdują się przy bardzo ruchliwej drodze, konieczne jest dobre rozplanowanie wjazdu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie cofniecie bramy wewnątrz posesji i zdecydowanie się na przesuwny system, który zapewni komfort innym użytkownikom drogi, jak również pieszym. Specjalista z firmy FUPH STALEX Radosław Dawidowicz zauważa:

Należy pamiętać, że dopasowanie odpowiedniej bramy pod względem bezpieczeństwa to zadanie, podczas którego należy uwzględnić takie aspekty jak szerokość drogi czy miejsce potrzebne do skrętu na teren działki

Bramy wjazdowe – dodatkowe wyposażenie

Decydując się na konkretny model bramy wjazdowej, warto zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem, dzięki któremu zwiększa się między innymi komfort użytkowania. Niezwykle funkcjonalny jest system napędowy, który pozwala otwierać i zamykać bramę wjazdową bez konieczności wychodzenia z pojazdu. Automatyczny system otwierania to również zwiększenie poziomu bezpieczeństwa – otwarte auto nie będzie celem dla złodzieja. Producenci oferują wiele rodzajów systemów do automatycznego otwierania bram.

[avg] ([per]) [total] vote[s]