Większość z nas już słyszała o zaletach picia wody jonizowanej. Prawdopodobnie wiele osób wybiera już jonizowaną wodę zamiast zwykłej, która nie niesie ze sobą takich walorów. Jednak nie wszyscy wiedzą, kiedy rozpoczęła się historia jonizowania wody. Warto poznać fakty, które pozwolą nam lepiej orientować się w tym temacie.

Kiedy zaczęto jonizować wodę?

1800 rok jest rokiem, który można uznać za początek historii jonizowania wody. To właśnie wtedy bowiem dwóch mężczyzn z Wielkiej Brytanii, a mianowicie Anthony Carlisle oraz William Nicholson, odkryli zjawisko elektrolizy. Poddali wodę działaniu prądu elektrycznego, rozdzielając ją na pierwiastki składowe, czyli wodór oraz tlen. Następny krok w kierunku jonizowania wody datuje się dopiero na 1931 rok. Wtedy to dr Machisue Suwa rozpoczął badania nad wpływem wody poddanej elektrolizie na rośliny oraz zwierzęta. Był ciekawy korzyści, jakie wywołuje. Wodę zredukowaną przez elektrolizę, nazwaną „płynem Synnohl”, zaczęło produkować urządzenie z 1952 roku. Rok 1960 z kolei był początkiem działania „Stowarzyszenia naukowych badań medycznych nad płynem Synnohl”. Prowadziło ono szerokie badania nad wodą poddaną elektrolizie, nie tylko w rolnictwie, ale też w medycynie. Stowarzyszenie odkryło jej skuteczność w problemach brzusznych, takich jak biegunka, nadkwasota czy niestrawność. Było to przyczyną zarejestrowania w 1965 roku jonizatorów wody jako urządzeń medycznych. Rosjanie również mieli swój wkład w tworzeniu historii jonizowania wody. Dostrzegli korzystny wpływ jonów ujemnych oraz niekorzystny – jonów dodatnich. Przed 1970 rokiem, w związku z nuklearną katastrofą, zaczęli badać właściwości wody jonizowanej co do usuwania z organizmu szkodliwego promieniowania elektrycznego, które wykazały jej skuteczność w tym obszarze – mówi nasz rozmówca z firmy Global Water.

Jak zmieniały się jonizatory wody?

Jonizatory wody nie występowały w jednej formie. Pierwsze urządzenia charakteryzowały się budową dzbankową i wytwarzały jedną, ograniczoną porcję wody jonizowanej. W 1979 roku powstały jonizatory przepływowe, jak sama nazwa wskazuje – przetwarzające przepływającą w nich wodę. W odróżnieniu od poprzednich, cechowała je wygodna obsługa i można było uzyskać wymaganą ilość płynu. Kolejne lata przyniosły jeszcze więcej usprawnień i dzisiaj jonizatory wody są eleganckimi, nowoczesnymi urządzeniami.

Jak wyglądają współczesne jonizatory wody?

Dzisiejsze jonizatory wody wykonane są z najwyższej jakości materiałów, którymi są tytan oraz platyna, co zabezpiecza przed wprowadzaniem do wody szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich. Są niewielkie, skuteczne i wydajne w swoim działaniu, a dodatkowo mają funkcję automatycznego oczyszczania. Dzięki temu żywotność jonizatorów miło zaskakuje. Co ważne, jonizatory można zamontować pod zlewem, kontrolując ich działanie przez panel dotykowy. Współczesne jonizatory są praktyczne, stylowe i bardzo funkcjonalne, dlatego warto mieć jonizator w swoim domu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]