Bez względu na to, czy dany dom znamy jak własną kieszeń, czy odwiedzamy go po raz pierwszy, chcąc wyrzucić papierek albo ogryzek, automatycznie kierujemy się ku szafce pod kuchennym zlewem. Takie umiejscowienie kosza na śmieci sprawdza się od lat – zapewnia łatwy dostęp, a jednocześnie pozwala schować przed wzrokiem domowników nieestetyczne odpadki i zapobiega rozprzestrzenianiu się ich zapachu.

Śmieci w domu chyba zawsze były punktem spornym. Najczęstszym dyskusjom podlega kwestia tego, na kim powinien spoczywać obowiązek wynoszenia śmieci. Obecnie dodatkowym kłopotem bywa konieczność segregacji śmieci, co wymusza wygospodarowanie większej przestrzeni na ich zbieranie – zauważa nasz rozmówca z firmy Artvinyl-Pol.

Wygodna i dyskretna segregacja śmieci w domu

Strategiczne miejsce pod zlewem w kuchni w dalszym ciągu doskonale sprawdza się jako przestrzeń na przechowywanie odpadków. Jednak dziś, wobec konieczności segregowania ich przynajmniej na odpady suche i organiczne, musimy ustawić tam więcej pojemników.

Tradycyjne otwierane szafki sprawdzały się, kiedy do kosza mogliśmy wrzucać odpadki właściwie „na ślepo”. Teraz, za każdym razem musimy sprawdzać, do którego pojemnika można wrzucić dany materiał. Szybką i wygodną segregację znacznie ułatwia korzystanie ze śmietników wysuwanych spod zlewu na specjalnej szufladzie.

Dzięki wysuwanemu pojemnikowi nie musimy już schylać się i zaglądać pod blat szafki. Jeden ruch wystarczy, by przekonać się, do którego kosza możemy wrzucić plastikową butelkę, a  gdzie powinna trafić skórka z banana.

Kosze na odpadki do szuflad

Szukając kosza na odpadki do szuflady musimy brać pod uwagę przede wszystkim ich wymiary oraz ilość niezbędnych komór. Zasada jest prosta: pojemniki muszą zmieścić się w szufladzie i nie utrudniać jej zamykania oraz otwierania.

Ilość pojemników zależy oczywiście od tego, w jaki sposób segregujemy śmieci. Jeżeli zbieramy osobno odpady organiczne, papier, szkło i plastik, wskazany jest wybór kosza z czterema komorami. Dzięki niemu z łatwością ukryjemy wszystkie śmieci przed wyniesieniem ich z domu.

Kolejną istotną sprawą jest higiena miejsca, w którym segregujemy odpadki. Pojemniki na śmieci powinny być wykonane z lekkich i trwałych materiałów, które umożliwiają częste mycie z wykorzystaniem wody i detergentów. Najlepszym rozwiązaniem są zatem oczywiście tworzywa sztuczne.

Dokładne wysprzątanie przestrzeni, w której zbieramy śmieci jest bardzo łatwe w przypadku koszy do szuflad. Takie pojemniki możemy z łatwością wyjąć z szafki, w celu umycia ich np. w łazience pod bieżącą wodą. Jednocześnie zyskujemy łatwy dostęp do szuflady, którą można oczyścić z większych okruszków za pomocą odkurzacza, a następnie przetrzeć mokrą ścierką.