Samoczyszcząca się elewacja, do której nie przylegają zanieczyszczenia ani kurz? Brak pojawiającej się pleśni i grzybów, idealnie intensywny kolor pomimo upływu lat? To tylko niektóre korzyści, które oferuje samoczyszcząca nano powłoka TYTAN COAT House. Co więcej, zastosowanie powłoki umożliwia oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, na przykład w pobliżu dróg. Jak to działa?

Z pewnością każdy właściciel domu lub innego obiektu budowlanego wie, że wraz z upływem czasu elewacja traci swoje kolory, staje się zabrudzona, a niekiedy pojawia się pleśń. Czyszczenie budynków to nie lada wyzwanie, wymagające użycia bardzo dużej ilości wody oraz środków chemicznych, nierzadko szkodliwych dla środowiska. Czasem czyszczenie elewacji jest nieopłacalne lub wręcz niemożliwe. Albo też związane z koniecznością zastosowania dalece idących środków bezpieczeństwa – jak w przypadku obiektów o znaczeniu historycznym. Wyobraźmy więc sobie budynki, które czyszczą się samoistnie, pod wpływem słońca i opadów atmosferycznych.

Zasada działania powłoki TYTAN COAT House

Fotokataliza to proces, w trakcie którego powstają rodniki wodorotlenowe, o właściwościach silnie utleniających. Proces ten zachodzi pod wpływem promieniowania UV – wystarczy słońce, by aktywować dwutlenek tytanu znajdujący się w powłoce – mówi specjalista z firmy Hard Chris Krzysztof Tomera, oferującej samoczyszczące powłoki, między innymi TYTAN COAT House – Mówiąc w uproszczeniu: dwutlenek tytanu, który jest składnikiem nano powłoki, pod wpływem słońca przekształca się w rodniki wodorotlenowe, które rozkładają szkodliwe substancje na czynniki neutralne dla zdrowia i środowiska. Posiadają również właściwości hydrofilowe oraz antystatyczne, odpychając od siebie brud i kurz. Substancje oleiste spływają po powierzchni wraz z wodą – dlatego wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni znikają pod wpływem opadów, a szkodliwe substancje zostają zneutralizowane. Pokryta nano powłoką powierzchnia otrzymuje więc zdolność do samoczyszczenia – wystarczy tylko słońce i deszcz – dodaje specjalista.

Zalety stosowania samoczyszczącej nano powłoki

Przede wszystkim nano powłoka TYTAN COAT House zapobiega osiadaniu na powierzchni elewacji brudu i kurzu. Chroni ściany budynku przed kwaśnymi deszczami, spalinami samochodowymi lub innymi zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Zapobiega pojawianiu się rdzy, a także uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni.  Neutralizuje również wirusy i bakterie, a także inne mikroorganizmy, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo przebywających w obiekcie osób. Oczyszcza powietrze wokół oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy – z tego względu z powodzeniem może być stosowana na domach, które znajdują się blisko ruchliwych dróg. Powłoka poradzi sobie również z ptasimi odchodami, a także lekkim graffiti – wszelkie zanieczyszczenia spłyną wraz z deszczem.

Co więcej, nano powłoka ze względu na absorpcję UV niezbędną do przeprowadzenia procesu fotokatalizy chroni farbę na elewacji przed blaknięciem. Budynek zachowuje piękny wygląd przez wiele lat, a powłoka w żaden sposób nie wpływa na jego kolor – jest całkowicie niewidoczna. Absorpcja promieni UV niesie również inną korzyść: dom zdecydowanie mniej nagrzewa się latem, co zdecydowanie przyczynia się do poprawy komfortu cieplnego wewnątrz, obniżając temperaturę w pomieszczeniach w gorące dni. Dzięki właściwościom hydrofilowym ściany budynku „odpychają” wodę, co zapobiega pojawianiu się zacieków, a także uniemożliwia rozwój pleśni i glonów. Jednocześnie ściany oddychają, zapewniając wymianę gazową.

Warto również wspomnieć, że nano powłoka umożliwia zmniejszenie ilości zużywanych środków chemicznych, koniecznych do czyszczenia. Dzięki zastosowaniu całkowicie nieszkodliwej powłoki przyczyniamy się do utrzymania właściwego stanu środowiska naturalnego.

Możliwości zastosowania powłoki TYTAN COAT House

Ze względu na swoje właściwości oraz korzyści powłoka TYTAN COAT House może być stosowana do każdego rodzaju budynku. W przypadku domów jedno- i wielorodzinnych zapewni nienaganny wygląd elewacji i zmniejszy konieczność wykonywania prac konserwacyjnych. Jednocześnie pozwoli uniknąć pleśni, a ze względu na właściwości hydrofilowe uniemożliwi przenikanie wilgoci do wnętrz. Dzięki możliwości pochłaniania promieni UV zmniejszy również koszty energii elektrycznej, koniecznej do ochładzania budynku w lecie.

W przypadku budynków o znaczeniu historycznym nano powłoka zmniejszy konieczność wykonywania prac konserwacyjnych oraz pozwoli na zachowanie obiektu w nienagannym stanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre z budowli historycznych mogą wymagać specjalistycznych prac czyszczących, nierzadko drogich oraz niosących ryzyko uszkodzenia. Zastosowanie nano powłoki umożliwi utrzymanie ich w czystości.

Rate this post