Jeszcze do stosunkowo niedawna zamki szyfrowe instalowano głównie w instytucjach publicznych, biurowcach czy zakładach przemysłowych. Liczne zalety tej technologii sprawiają jednak, że coraz bardziej się ona rozpowszechnia, pojawiając się również w domach mieszkaniach prywatnych. Co takiego sprawia, że zamki szyfrowe cieszą się rosnącą popularnością?

Istnieją zasadniczo dwie podgrupy zamków szyfrowych: mechaniczne i elektroniczne. W tych pierwszych klamka odblokowuje się po uruchomieniu odpowiedniej kombinacji zapadek sprężynowych, podczas gdy w drugim przypadku kod jest zapisywany cyfrowo. Pozwala to na ustawienie zarówno kodu powtarzalnego, czyli takiego samego za każdym razem, gdy próbujemy otworzyć dane drzwi, jak i kodu jednorazowego – wtedy do otwarcia potrzebne jest wpisanie tej samej kombinacji numerycznej, którą wprowadzono przy zamykaniu. Wywołuje to impuls elektryczny, który zwalnia blokadę.

Możliwe kombinacje

Zamki szyfrowe mechaniczne też mają jednak swoje zalety. Bodaj największą przewagę nad elektronicznymi zyskują w momencie awarii zasilania, która uniemożliwia pokonanie tych ostatnich. Z uwagi na możliwość zajścia takiej sytuacji warto więc zaopatrzyć się w szyfrowy zamek elektroniczny, który można otworzyć również przy użyciu klucza. Ma to sens zwłaszcza w przypadku drzwi wejściowych do domu czy mieszkania – montując je tu, trzeba jednak oczywiście uważać, aby nikt nie podpatrzył otwierającej zamek kombinacji cyfr. A jeśli mamy wrażenie, że tak właśnie się stało, niewątpliwie docenimy możliwość stosunkowo łatwej i szybkiej zmiany kolejności szyfru w zamkach elektronicznych.

Poprawa bezpieczeństwa

Zamki szyfrowe bezdyskusyjnie zwiększają bezpieczeństwo osób mieszkających w domu oraz cennych przedmiotów, dokumentów, pieniędzy czy leków schowanych za drzwiami opatrzonymi takim zamkiem. Instaluje się go najczęściej w sejfach, ale też przy wejściu do znajdującego się w domu gabinetu, gdzie zwykle trzyma się szczególnie wartościowe papiery i artefakty. Zabezpiecza się w ten sposób również przejścia pomiędzy garażem i domem, schowki i składziki, a nawet spiżarki (to rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy któryś z domowników przechodzi na dietę). Wykonany z odpowiednio wytrzymałych materiałów zamek szyfrowy można też zamontować przy wejściu na posesję.

Wybór modelu

Dobór materiału i gabarytów jest równie istotny co cena urządzenia, kiedy wybieramy spośród dostępnych modeli. Na szczęście oferta jest na tyle szeroka, abyśmy z powodzeniem mogli odnaleźć taki, który wpasuje się w styl i charakter elewacji domu czy wystrój wnętrza, gdzie chcemy zamontować zamek szyfrowy.