Koszt zakupu i montażu klimatyzacji sukcesywnie spada, a coraz więcej osób przekonuje się o jej licznych zaletach, dzięki czemu można się z nią spotkać w coraz większej liczbie polskich domów. Jeśli zastanawiasz się nad instalacją klimatyzatora we własnym mieszkaniu, ale nadal się wahasz, zapoznaj się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, jakie mniej lub bardziej oczywiste korzyści zapewnia to rozwiązanie.

Komfort termiczny przez cały rok

Fale upałów są coraz silniejsze i dłuższe, każdego roku przyczyniając się do śmierci tysięcy osób na całym świecie. Zbyt wysokie temperatury wpływają negatywnie na nasze samopoczucie; sprawiają, że szybciej się męczymy i czujemy się senni; pojawiają się bóle głowy, przyspieszony puls, skurcze mięśni oraz nadmierne pocenie. Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby serca i układu krążenia oraz układu oddechowego, niewydolność nerek czy cukrzycę. Dzięki klimatyzacji możliwe jest obniżenie temperatury panującej w mieszkaniu do komfortowego poziomu, co pozwala ograniczyć występowanie wymienionych powyżej problemów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że klimatyzacja przydaje się również zimą. Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w funkcję grzania, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać do dogrzania pomieszczeń w chłodniejsze wiosenne i jesienne dni.

Lepsza jakość snu i wyższa wydajność pracy

Zbyt wysoka temperatura wpływa także negatywnie na jakość snu. Już samo zaśnięcie w tropikalną noc jest trudniejsze; częściej się również wybudzamy, przez co nie jesteśmy w stanie właściwie wypocząć. Montaż klimatyzacji w sypialni pozwala obniżyć temperaturę do komfortowego poziomu. Klimatyzator nie hałasuje tak bardzo jak wentylacja mechaniczna, a tym bardziej wiatrak. Wiele urządzeń wyposażonych jest w tryb nocny, w którym pracuje wyjątkowo cicho, dzięki czemu nie przeszkadzają w zasypianiu. Klimatyzacja domowa jest również doskonałym wyborem w przypadku pracy zdalnej. Dzięki niej nasza efektywność pozostaje na niezmienionym poziomie.

Powietrze wolne od zanieczyszczeń

Wielu osobom klimatyzacja kojarzy się z siedliskiem bakterii, wirusów i grzybów oraz nieprzyjemnymi zapachami. Klimatyzacja wywołuje jednak choroby tylko wtedy, gdy nie jest poddawana regularnemu serwisowi lub jest nieprawidłowo zamontowana. W rzeczywistości klimatyzatory, choć służą przede wszystkim do chłodzenia, mogą także oczyszczać powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń: pyłów, wirusów i drobnoustrojów – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM, która zajmuje się montażem klimatyzacji. Kupując klimatyzator, warto zwrócić uwagę na to, w jakie filtry jest wyposażony. Mogą to być standardowe filtry powietrza usuwające kurz i pył, filtry oczyszczające powietrze, które usuwają drobniejsze cząstki i nieprzyjemne zapachy, oraz filtry antybakteryjne, dzięki którym do wnętrza mieszkania nie dostają się bakterie, wirusy i roztocza.

Rate this post