Kominek w domu kojarzy nam się nie tylko z fizycznym ogrzewaniem, ale też ciepłą, przyjazną atmosferą. Choć utrzymywanie temperatury w domu paląc jedynie w kominkach to dziś rzadkość, wciąż wiele osób decyduje się na ich budowę. Poza tradycyjnymi kominkami mamy do wyboru jeszcze dwa ciekawe rozwiązania: kominki elektryczne i biokominki, które stanowią fantastyczną dekorację.

Źródło ciepła i domowa dekoracja

Kominek w domu kojarzy nam się zazwyczaj z ogrzewaniem podczas zimowych wieczorów, które spędzamy w salonie z książką w ręku i relaksujemy się po męczącym dniu. Tradycyjne kominki, które są nie tylko przyjemną domową dekoracją, ale także źródłem ciepła, to inwestycja opłacalna, jeśli rzeczywiście często będziemy w nich palić. Spinając je z systemem Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) możemy efektywnie ogrzać dom. Kominek może na przykład ogrzewać wodę do wykorzystania w domu, jeśli będzie to kominek z tzw. płaszczem wodnym. Jak mówi nam przedstawiciel firmy AIRHOT KOMINKI z Lublina, na rynku dostępne są kominki z bardzo ekonomicznymi i ekologicznymi wkładami z zespołem wodnym, które po zabudowie wyglądają jak typowe wkłady powietrzne. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym charakteryzują się efektywniejszym spalaniem oraz dłuższym utrzymaniem temperatury dzięki wyłożeniu komory materiałem akumulującym ciepło. Jeśli z jednej strony chcielibyśmy mieć w domu kominek, a z drugiej nie mamy miejsca do magazynowania opału, czy zniechęca nas rozpalanie utrzymanie ognia lub konieczność utrzymywania czystości w otoczeniu kominka, mamy jeszcze dwa ciekawe rozwiązania.

Biokominki i kominki elektryczne

Biokominkami nazywamy urządzenia, które opalane są bioetanolem, bezwonnym paliwem spalającym się praktycznie w 100%. Litr biopaliwa może się palić nawet 5 godzin. Montaż biokominka nie wymaga więc podłączenia do komina spalinowego, a więc może być stosowany w pomieszczeniach z tradycyjnym systemem wentylacji. Nie mogą być to pomieszczenia całkowicie szczelne, ponieważ biokominek do pracy potrzebuje tlenu. Energia, która powstaje podczas spalania paliwa, trafia bezpośrednio do otoczenia, a więc biokominek może stanowić dodatkowe źródło ciepła. Kolejna alternatywa do tradycyjnego kominka, który nie zawsze możemy lub nie zawsze chcemy mieć w domu, to kominek elektryczny.

Kominki elektryczne możemy zamontować w dowolnym pomieszczeniu. Imitują prawdziwy ogień, dlatego tworzą przyjemną atmosferę. Ich zaletą jest brak konieczności czyszczenia. Do wyboru mamy kominki elektryczne o przeróżnym wzornictwie, które pasują zarówno do pomieszczeń klasycznych, jak i nowoczesnych. Mogą imitować różne kolory płomienia, na przykład pomarańczowy, który daje nam efekt kominka na drewno, czy kolor niebieski, który daje efekt biokominka. Dla jasności na końcu warto dodać, że efekt płomienia jest niezależny od funkcji grzania, a ogrzewanie może mieć kilka poziomów mocy.