Infekcje intymne należą do najczęstszych problemów intymnych, z jakimi zmagają się kobiety. Wywoływane przez grzyby, bakterie, wirusy i pierwotniaki nieleczone mogą prowadzić do zapalania szyjki macicy, zapalenia przydatków, niepłodności czy poronień. Aby im zapobiec, należy przestrzegać zasad higieny oraz unikać publicznych toalet i kąpielisk. Z jakimi dolegliwościami najczęściej zmagają się kobiety?

Powstawaniu infekcji intymnych sprzyja także noszenie zbyt obcisłej, sztucznej bielizny, korzystanie z szaletów miejskich, stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy współżycie z kilkoma przypadkowymi partnerami. Jakie dolegliwości występują najczęściej?

Infekcje intymne

Do najczęściej występujących kobiecych problemów intymnych należą infekcje pochwy, w tym:

  • bakteryjne zapalenie pochwy
  • grzybicze zapalenie pochwy
  • rzęsistkowe zapalenie pochwy

Pierwsze pojawia się z powodu zaburzeń równowagi mikroflory bakteryjnej, nagłego spadku odporności organizmu, zmian hormonalnych oraz długotrwałego przyjmowania antybiotyków, a także braku odpowiedniej higieny. Objawia się świądem wokół i na zewnątrz pochwy, uczuciem pieczenia, bólem podczas oddawania moczu i współżycia oraz upławami.

Grzybicze zapalenie pochwy występuje najczęściej i objawia się swędzeniem miejsc intymnych, pieczeniem, zaczerwieniem oraz białym nalotem w okolicach miejsc intymnych. Przyczyną będzie cukrzyca oraz noszenie zbyt obcisłej bielizny.

Ostatnim typem dolegliwości zarazić się możemy podczas współżycia, używając tych samych ręczników lub podczas korzystania z sauny lub basenu. Zaniepokoić powinny nas pieniste, szare lub żółtozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz swędzenie miejsc intymnych.

Ból i suchość okolic intymnych

Innymi dolegliwościami, na które skarżą się pacjentki gabinetów ginekologicznych, jest ból i suchość okolic intymnych. Towarzyszą mu swędzenie, szczypanie, zaczerwienienie oraz pulsowanie. Najczęściej występują u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną, będących w okresie przekwitania lub w ciąży. Więcej o tym oraz innych problemach intymnych kobiet przeczytamy na portalu Kobiece Sprawy 24.

Opryszczka narządów płciowych

Na koniec warto wspomnieć o opryszczce narządów płciowych. Przenoszona jest ona drogą płciową, objawiając się bolesnymi rankami oraz pęcherzykami. Pojawiają się one zarówno na zewnętrz, jak i wewnątrz pochwy czy cewki moczowej.

Każda z wymienionych wyżej dolegliwości wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej oraz podawania odpowiednich środków, w tym antybiotyków, dlatego nie należy lekceważyć nawet najdrobniejszych objawów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]