Klimatyzatory to urządzenia niezbędne nie tylko w biurach czy zakładach pracy, lecz również w naszych domach, zwłaszcza podczas upałów, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Zapewnią one komfortowy odpoczynek w mieszkaniu, a także usuną z niego nadmiar wilgoci, wytwarzając tym samym przyjemny mikroklimat. Jak zatem wybrać dobry klimatyzator?   

Decydując się na montaż domowej klimatyzacji, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaki typ urządzenia będzie dla nas najlepszy: przenośny czy stacjonarny. Kolejne ważne parametry to moc, poziom wytwarzanego hałasu, klasa energetyczna oraz ewentualne dodatkowe funkcje.

Przenośny czy stacjonarny?  

Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje domowej klimatyzacji: przenośne oraz stacjonarne. Pierwsze urządzenia to urządzenia mobilne, dzięki czemu można je wykorzystywać do chłodzenia powietrza w dowolnie wybranym pomieszczeniu. Wymagają podłączenia rury harmonijkowej, wyprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz oraz zamontowania specjalnej uszczelki, zapobiegającej napływowi ciepłego powietrza do wewnątrz.

Z kolei klimatyzacja stacjonarna składa się z jednostki zewnętrznej, instalowanej poza budynkiem, oraz wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu. Są one połączone układem sterującym oraz przewodem freonowym, umożliwiającym transport czynnika chłodniczego oraz jego skroplin. To rozwiązanie jest najbardziej opłacalne w przypadku, gdy zamierzamy chłodzić pomieszczenie przez całe lato.

Kompleksowe instalacje grzewcze oraz chłodnicze oferuje swoim klientom rodzinna firma TopAC. Warto zapoznać się z jej bogatą ofertą.

Moc

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze klimatyzatora powinna być jego moc. Dobre urządzenie będzie dostosowane swoją mocą do powierzchni pomieszczenia. 1kW mocy powinien starczyć na schłodzenie około 10m2. Ważna będzie także liczba osób, przebywających w budynku, ilość okien oraz ekspozycja samego pomieszczenia.

Hałas oraz efektywność

Przede wszystkim należy pamiętać, że klimatyzatory mobilne to urządzenia, emitujące większy hałas aniżeli stacjonarne. Dobry klimatyzator to taki, które praca nie przeszkadza nam, ani naszym sąsiadom. Wartość mierzona w odległości 1m od klimatyzatora nie powinna przekraczać 35 dB(A). Przed wyborem urządzenia czytajmy zatem zawsze kartę produktu, gdzie znajdziemy dokładne dane.

Klasa efektywności energetycznej oznaczać będzie z kolei ilość prądu, zużywanego przez klimatyzator. Wybierajmy te o klasie najwyżej; im niższa bowiem, tym wyższe rachunki.

Funkcje dodatkowe

Na końcu zwróćmy uwagę na funkcje dodatkowe urządzenia. Dobry klimatyzator będzie miał możliwość programowania pracy w cyklu dobowym lub tygodniowym, automatycznego włączania i wyłączania urządzenia przy zadanych temperaturach oraz ustawienia trybu cichej pracy w nocy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]