Zmiana dotychczasowego sprzedawcy prądu może okazać się dobrą decyzją pod względem finansowym. Taki krok nierzadko przynosi oszczędności. Jak się okazuje, nie jest to skomplikowany proces, a co najważniejsze, nie musisz samodzielnie dopełniać formalności. Przeczytaj, kiedy warto zmienić sprzedawcę prądu i w jaki sposób to zrobić.

Dostawca a sprzedawca energii

Na początku warto, abyś wiedział że dostawca i sprzedawca prądu to dwa zupełnie odmienne pojęcia. Aby w Twoich gniazdkach mógł płynąć prąd, niezbędna jest współpraca dwóch firm: tej, która produkuje i dostarcza energię i tej zajmującej się jej sprzedażą. Obecnie na rynku działa 5 dużych spółek zajmujących się dystrybucją energii. Każda z nich obsługuje inny obszar kraju, w którym posiada monopol. Zalicza się do nich: Enea, Energa, innogy Polska, Tauron i PGE. Dystrybutora energii zmienić nie możesz. Masz jednak taką możliwość w przypadku sprzedawcy prądu. Co istotne, najwięksi sprzedawcy energii należą przeważnie do tych samych grup kapitałowych, co dystrybutorzy. Oznacza to zatem, że możesz kupić prąd od np. PGE czy innogy Polska. Do dyspozycji masz również oferty mniejszych sprzedawców.

Wybór nowego sprzedawcy prądu

Zdecydowałeś, że chcesz zmienić sprzedawcę prądu, ale nie wiesz, co dalej? Sam proces nie należy do skomplikowanych. Nie musisz nawet podejmować się go na własną rękę. Sprzedawcy prądu najczęściej oferują, że dokonają zmiany w Twoim imieniu, musisz jedynie udzielić im pełnomocnictwa. To bez wątpienia wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz przejmować się formalnościami. Nowy sprzedawca za Ciebie wypowiada dotychczasową umowę i podpisuje nową z firmą dostarczającą prąd. Powinien to zrobić maksymalnie w przeciągu 30 dni, chyba że jest to już Twoja druga zmiana sprzedawcy, wówczas okres ten skraca się do 14 dni. Powinieneś przy tym pamiętać, że pierwsza zmiana sprzedawcy prądu jest bezpłatna. W przypadku drugiej i każdej kolejnej zmiany, musisz ponieść koszty, które zapisane są w umowie.

Jak wybrać sprzedawcę prądu? W tym celu należy porównywać dostępne oferty, aby sprawdzić, który oferuje korzystne plany cenowe. Musisz jednak uważać na pewne haczyki zawarte w umowach. Zdarza się np. że firmy oferują umowy na czas określony, a korzystna cena dotyczy wyłącznie tego okresu. Po jego upływie możesz płacić już znacznie więcej. Zweryfikuj także, czy sprzedawca nie dolicza wysokich kosztów wypowiedzenia umowy przed terminem.

Kiedy warto zmienić sprzedawcę prądu?

To najważniejsze pytanie, które zapewne sobie zadajesz. Czy w ogóle warto to zrobić? Jak najbardziej pod warunkiem, że dostępna jest korzystniejsza oferta od tej, którą obecnie posiadasz. Musisz jednocześnie mieć na względzie, że konkretna stawka będzie zależna od rodzaju taryfy energetycznej, którą wybierzesz. Masz pod tym względem kilka propozycji, do których zalicza się m.in. taryfę weekendową, taryfę nocną czy też standardową. W tej ostatniej stawka za prąd jest taka sama przez całą dobę, w dwóch pierwszych zmienia się w zależności od pory dnia.

Zmiana sprzedawcy prądu – czy to się opłaca?

Zmiana sprzedawcy prądu może wiązać się z oszczędnościami na rachunkach. Oszczędność w skali roku wyniesie nawet 15%. Suma ta sięga najczęściej 100-150 złotych. Nie jest może bardzo wysoka, lecz z pewnością warto te środki przeznaczyć na inne potrzeby aniżeli przepłacać za tę samą usługę. Co istotne, w związku z porozumieniem dystrybutorów i sprzedawców energii z różnych grup kapitałowych, za prąd otrzymasz jedną fakturę. Usługa ta nie jest jednak dostępna u wszystkich sprzedawców energii. Podpisanie takiej umowy umożliwia m.in. innogy Polska. 

Twoje rachunki za prąd wydają się zbyt wysokie? Być może masz szansę to zmienić. W tym celu porównaj oferty sprzedawców energii. Jeśli znajdziesz korzystniejszą, to pomyśl o zmianie sprzedawcy prądu. W ten sposób możesz oszczędzić nawet 15% w skali roku.

Rate this post