Komin jest jednym z najważniejszych elementów każdego systemu ogrzewania domu. To przy jego pomocy odprowadzane są nieczystości powstające wskutek spalania się „paliwa” w piecu. Zaniedbania i brak regularnych kontroli komina prowadzą do poważnych konsekwencji. Dlaczego uszczelnienie komina jest tak ważne? Sprawdź, jak prawidłowo dbać o jego dobry stan.

Kiedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia komina?

Uszkodzenia komina są bardzo częste. Dochodzi do nich głównie ze względu na eksploatację instalacji grzewczej budynku. Specjaliści, którzy zajmują się renowacjami i naprawami w tym zakresie, jak Komino, podkreślają, że w celu uniknięcia problemów związanych z uszkodzeniem komina należy regularnie przeprowadzać jego kontrole. Wiele osób zapomina o przewodach kominowych, szczególnie kiedy okres grzewczy się kończy. W kolejnych sezonie wychodzą natomiast problemy. Dlatego warto pamiętać, że przerwa w pracy systemu ogrzewania budynku jest idealnym momentem, aby wykonać jego:

  • inspekcję,
  • czyszczenie,
  • konserwację.

Dlaczego szczelność komina na tak duże znaczenie?

Brak okresowego przeglądu przewodu kominowego oraz jego czyszczenia to główne przyczyny wpływające na jego stan. Jednak nie bez znaczenia jest także jakość materiału używanego do opału czy sposób palenia. Problemy z przewodem kominowym dotyczą głównie starych, nieremontowanych obiektów. Jednak i w nowym budownictwie niewłaściwie wykonane prace wykończeniowe są przyczyną awarii.

Sama nieszczelność komina wpływa na zmniejszenie się ciągu, a to oznacza zużycie większej ilości materiału opałowego do ogrzania obiektu. W skrajnych przypadkach może dochodzić także do cofnięcia się spalin do wnętrza obiektu i zaczadzenia domowników. Brak czyszczenia przewodów kominowych, to również zdecydowanie więcej osadzających się wewnątrz nich zanieczyszczeń. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może doprowadzić nawet do ich samozapłonu.

Jaka metodę uszczelniania komina wybrać?

Jeżeli kontrola wykazała, że komin jest nieszczelny, konieczne jest podjęcie stosownych kroków, aby go naprawić. Uszczelnienie komina można wykonać, wybierając jedną z kilku dostępnych metod. Dopasowanie odpowiedniej techniki zależy między innymi od rodzaju uszkodzenia, wykonania komina czy też zaleceń specjalisty. Popularne rozwiązania to:

  • szlamowanie,
  • wkłady kominowe,
  • frezowanie.

Naprawą i uszczelnieniem komina powinien zająć się specjalista. Dzięki doświadczeniu w branży wybierze on najlepszą metodę i wykona wszelkie czynności prawidłowo.

Rate this post