Systemy kanalizacyjne są niezwykle skomplikowane, ale jednocześnie potrzebne. Bez nich niemożliwe byłoby sprawne odprowadzanie ścieków i innych nieczystości z posesji. Aby kanalizacja mogła działać prawidłowo, ważne jest regularne kontrolowanie jej parametrów technicznych i wydajności. Jednym z lepszych, nowoczesnych sposób na kontrolę instalacji jest jej kamerowanie. Podpowiadamy, kiedy warto się na nie zdecydować.

W jakich sytuacjach wykonuje się kamerowanie kanalizacji?

Kamerowanie, inaczej monitoring kanalizacji, to kontrola całego systemu przy pomocy specjalistycznych, elektronicznych urządzeń. Zazwyczaj wykonuje się je do sprawdzania nowej instalacji podczas odbioru, ale również instalacji istniejącej, w celu wykrycia nieprawidłowości. W przypadku nowych kanalizacji obserwuje się prawidłowość wykonania studzienek i przyłączy. Kontroler powinien sprawdzić spadki, połączenia i zgodność systemu z projektem. Jeśli chodzi o kamerowanie istniejących kanalizacji, przeprowadza się je głównie w diagnostyce awarii. Są jednak również inne wskazania do monitoringu.

Specjaliści z Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodno – Ściekowej Gea – Nova są przekonani, że: Wielu eksploatatorów sieci kanalizacyjnych decyduje się na kamerowanie instalacji, by upewnić się, że nie ma do niej nielegalnych przyłączy. Usługę wykonuje się także w celu sprawdzenia, czy kanalizacja jest wydajna i spełnia wszystkie, obowiązujące normy.

Monitoring kanalizacji powinno się przeprowadzać po wyczyszczeniu jej kanału oraz przed naniesieniem systemu na dokumentację i plany działki. Można również sprawdzić zgodność stanu rzeczywistego z dokumentem. Kamerowanie jest często przeprowadzane w wykrywaniu zatorów, które mogą spowodować poważną usterkę.

W jaki sposób wykonuje się kamerowanie kanalizacji?

Profesjonalne kamerowanie kanalizacji powinien przeprowadzać doświadczony specjalista. Kamery, których używa, wyposażone są w obrotową głowicę obiektywu, dzięki czemu mają bardzo wysoki zakres monitorowania. Dodatkowo mają wbudowane diody LED, co pozwala na dobre oświetlenie instalacji.

Specjalista wprowadza kamerę do kanału kanalizacji, a obraz widzi na połączonym z nią monitorze. Cały system monitoringu prowadzi do samochodu inspekcyjnego. Po zakończeniu kamerowania pracownik sporządza dokładny raport dla właściciela kanalizacji. Można w nim znaleźć informacje o ewentualnych usterkach, wykresy spadków i innych parametrów technicznych, a także dodatkowe notatki, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów. Dodatkowo w raporcie umieszcza się zdjęcia z kamery. Dzięki temu właściciel działki otrzymuje kompleksową informację o stanie kanalizacji.