Inwestycja w najwyższej klasy okna na nic się nie zda, jeśli nie zadbasz o ich prawidłowy montaż. Świetnie zaizolowane profile i potrójne przeszklenia nie zapobiegną ucieczce ciepła przez mostki termiczne, które zwykle powstają na styku ościeżnicy z murem. Takim sytuacjom zapobiega właśnie montaż ciepłych parapetów.

Czym jest ciepły parapet?

Ciepły parapet to specjalny profil podokienny wyprodukowany z materiału o właściwościach termoizolacyjnych – najczęściej z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub ze styropianu EPS. Ciepły parapet mocuje się do dolnej ościeży w otworze okiennym przed montażem okna. W ten sposób powstaje dodatkowa warstwa izolacyjna w newralgicznym punkcie – na styku muru i ościeżnicy. Tradycyjnie używana w tym miejscu pianka montażowa niestety ma skłonność do niszczenia z upływem czasu. Po zaledwie 2-3 latach od montażu okna pianka traci swoje właściwości izolacyjne. Właśnie dlatego domownicy mogą czuć chłód napływający do wnętrz spod parapetu. Montaż profili podokiennych eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych, a tym samym przekłada się na poprawę komfortu mieszkańców i oszczędności na ogrzewaniu mieszkania czy domu w sezonie zimowym.

Kiedy można zamontować ciepły parapet?

Montaż ciepłych parapetów powoli staje się standardem w nowym budownictwie, jednak na takie rozwiązanie można zdecydować się również przy wymianie okien podczas generalnego remontu starego mieszkania. Montaż profili podokiennych w żaden sposób nie wpływa na estetykę wnętrz ani elewacji. W hurtowni okuć budowlanych Akces dostępne są ciepłe parapety do okien na profilach PVC, jak i do drewnianej stolarki otworowej. W zależności od architektury budynku możliwy jest montaż elementów dwustronnych, jak i jednostronnych – zewnętrznych lub wewnętrznych. W przypadku montażu zewnętrznych profili izolacyjnych z XPS/EPS bardzo ważne jest jak najszybsze zamocowanie właściwych parapetów lub zabezpieczenie elementów masą tynkarską.

Termoizolacyjne profile podokienne mogą być używane również przy montażu okien poza murem, a więc w warstwie dociepleniowej budynku. Planując taki montaż, trzeba zaopatrzyć się w ciepłe parapety z listwami zaczepowymi pod kotwy. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie wyboru profili i akcesoriów montażowych, warto skontaktować się z fachowcami. Chociaż montaż ciepłych parapetów nie powinien nastręczać trudności, wszelkie błędy na tym etapie mogą przynieś fatalne skutki, dlatego to zadanie najlepiej powierzyć ekipie profesjonalistów.

Rate this post