Pies w domu to ogromna radość domowników. Zawsze gotów do zabawy, wierny i oddany swoim właścicielom. Pies motywuje też do aktywności fizycznej o każdej porze roku. Jest nieocenionym towarzyszem spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Właściciele psów zwykle mają pozytywne nastawienie do świata i częściej się uśmiechają. Co jednak w przypadku, gdy nasz czworonożny przyjaciel ma problemy zdrowotne? Czy istnieje psi kardiolog?

Niepokojące objawy choroby serca u psa

Kiedy należy się niepokoić? Zawsze warto uważnie obserwować naszego pupila i zwracać uwagę na zachowania odbiegające od normy. Jeśli podczas standardowych spacerów zaobserwujemy większą niż zwykle męczliwość,

połączoną z dusznością trzeba przyjrzeć się zwierzęciu uważniej. Duszność to przyśpieszone i utrudnione oddychanie, niekiedy oddychanie z otwartym pyskiem. Objawem, który powinien postawić nas w stan gotowości

jest kaszel, czasem połączony z próbami odkrztuszania. Lampka alarmowa to również nagłe zasłabnięcie lub omdlenie. Jeśli nasz pies ma któryś z wymienionych problemów należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.

Lekarz z wrocławskiej Przychodni weterynaryjnej Ośrodek stomatologii i ortodoncji weterynaryjnej opisuje nam przykładową wizytę:

Podczas wizyty pies zostanie osłuchany przy użyciu stetoskopu. Już na tym etapie dobry weterynarz potrafi wychwycić nieprawidłowy rytm serca, czyli np. jego zbyt wolną lub zbyt szybką pracę. Następnie w celu rozwiania wątpliwości wykonujemy badanie EKG. Jeśli podczas badania lekarz stwierdzi także szmery sercowe należy wykonać dalsze badania, np. rentgen klatki piersiowej czy echo serca. Pozwala to na potwierdzenie lub wykluczenie większości chorób serca, ocenę ich zaawansowania i opracowanie planu leczenia.

Jak wygląda leczenie psa chorego na serce?

To właściciel odpowiada za odpowiednią opiekę nad psem, który cierpi na schorzenie serca. Podstawowa zasada to obserwacja zwierzęta i współpraca z lekarzem weterynarii, który zaleci określone postępowanie. Może to być kuracja farmakologiczna, odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Jeśli nasz podopieczny ma przyjmować leki to my odpowiadamy za podanie ich w określonej ilości i o stałej porze. Posiłki powinny być pełnowartościowe i bogate w mikro i makro elementy. Należy zapobiegać otyłości pupila, by nie pogłębiać istniejących już chorób. Ruch na świeżym powietrzu będzie naszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą, o ile podejdziemy poważnie do zaleceń lekarza. Zazwyczaj wskazane są spokojne, długie spacery. Należy zapomnieć o zabawach z innymi czworonogami czy też zabawie w aportowanie jeśli powoduje męczenie się psa.

Wdrożenie zaleceń z przychodni weterynaryjnej daje naszemu pupilowi szansę na powrót do zdrowia lub dłuższe życie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]