Jeżeli chcemy sobie udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie, możemy poszukiwać zalet pojemnika na pościel i dowodzić, jak bardzo jest funkcjonalny. Jednak zamiast tego możemy zapytać: kiedy nie warto wybierać łóżka z pojemnikiem na pościel? Czy są okoliczności, w których pojemny schowek pod materacem będzie kompletnie zbędny?  

Chowanie pościeli do łóżka jest dla wielu z nas tak naturalne, że nawet nie zastanawiamy się nad innymi możliwościami. A przecież przez całe wieki pościel była przechowywana i użytkowana w jednym miejscu – po prostu stale znajdowała się na łóżku. Działo się tak po części dlatego, że sypialnia była po prostu sypialnią i niczym więcej. Jednak w pewnym momencie zaczęły zmieniać się standardy: łóżko przestało być meblem wyłącznie do spania, a osobne sypialnie poznikały z wielu mieszkań. Dominujące przez kilka dekad budownictwo wielkopłytowe oferowało mieszkania o niewielkich powierzchniach, które wymuszały maksymalne wykorzystanie miejsca.

Na Wschodzie bez zmian 

Pomimo zmian, jakie nastąpiły w ostatnich dekadach, blokowiska nie zniknęły, a mieszkania nie powiększyły się. Odziedziczyliśmy też po czasach PRL-u wyobrażenia o tym, czym jest małe i duże mieszkanie, czego dowody można znaleźć również w sposobie projektowania reprezentujących nieporównywalnie wyższy standard, współczesnych blokowisk. Wszystko to sprawia, że nie maleje zapotrzebowanie na wielofunkcyjne meble do spania. Nawet kupując duże, małżeńskie łóżko tapicerowane, chętniej wybieramy modele posiadające obszerny pojemnik na pościel, zdolny przyjąć rzeczy, które nie zmieściły się w szafach i komodach. 

W ten sposób udzieliliśmy sobie odpowiedzi na pytanie, czy są takie okoliczności, w których pojemnik na pościel jest zbędny: nie ma. Potwierdzeniem tej opinii jest wypowiedź doradcy ze sklepu Meblove24.pl: – Jeżeli nawet nie wykorzystujemy wolnej przestrzeni, to zawsze możemy to zrobić. Jeżeli nie przechowujemy pościeli, to zawsze możemy ulokować w pojemniku ozdoby choinkowe, które unikną dzięki temu zniszczenia i nie będą blokowały miejsca w szafach. Nie ma takich okoliczności, w których pojemnik na pościel wydałby się zbyteczną ekstrawagancją. 

Łóżko dla dziecka koniecznie z pojemnikiem  

Łóżka kontynentalne oraz łóżka tapicerowane z pojemnikiem na pościel w rozmiarach 90×200 lub 120×200 cm, bardzo dobrze sprawdzają się jako mebel do spania dla młodego człowieka – w równym stopniu modele z wezgłowiem i bez wezgłowia. Wygodny mechanizm unoszenia materaca, usprawniający chowanie pościeli, może być dla dziecka i młodego człowieka zachętą do utrzymywania porządku. Obszerny pojemnik przyda się też jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania, w której możemy wygodnie składować np. odzież zimową. 

Gdzie najlepiej przechowywać pościel?  

Obecnie dominuje przekonanie, że – niezależnie od ilości posiadanego miejsca – należy unikać przechowywania pościeli na łóżku. Zadecydowały względy higieniczne: pościel przechowywana w specjalnych skrzyniach lub pojemnikach i szufladach w łóżku jest znacznie lepiej chroniona przed kurzem, przesiąkaniem zapachami otoczenia, zalaniem i innymi zabrudzeniami. 

Jednocześnie nie brakuje zwolenników poglądu, że dobrze dobrana pod względem wielkości i wykonana z odpowiednich materiałów kapa na łóżko zapewnia doskonałą ochronę pościeli, a przy okazji pięknie dekoruje łóżko. Na poparcie tego poglądu można znaleźć wiele argumentów, z których najważniejszym jest posiadanie w mieszkaniu osobnego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie na sypialnię. 

Jeżeli nie mamy sypialni, jeżeli nasze mieszkanie to przestrzeń typu studio, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą już nawet nie łóżka z pojemnikiem na pościel, lecz wielofunkcyjne, nowoczesne kanapy oraz narożniki z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Te użyteczne meble wyróżniają się często niebanalnym designem i możliwością łatwej personalizacji poprzez odpowiedni dobór kolorów i rodzajów tkanin obiciowych. Mają tak wiele zalet, że są chętnie wybierane również do tych przestrzeni mieszkalnych, w których nie ma konieczności oszczędzania każdego metra kwadratowego, za to priorytetem jest funkcjonalność i wygoda użytkowania.