Odkurzacz jest urządzeniem, które znajduje się w każdym domu. Odkurzacze pneumatyczne, które dużo częściej określa się mianem sprzętu przemysłowego, pozwalają na skuteczne usuwanie bardzo uciążliwego i dużego zanieczyszczenia. Jednak jak wybrać odpowiedni odkurzacz przemysłowy? Czy każdy jest taki sam, czy jednak mają różne cechy, na które warto zwrócić uwagę?

Odkurzacze pneumatyczne – jak działają?

Odkurzacz pneumatyczny pozwala na szybkie i sprawne usunięcie zanieczyszczeń, z którymi przeciętny domowy sprzęt nie dałby sobie rady. Z uwagi na tę właściwość najczęściej stosuje się je w zakładach produkcyjnych oraz podczas prowadzenia prac remontowo-budowlanych. Proces działania maszyn jest dokładnie taki sam jak w przypadku innych sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.

Specjalista z firmy RG Narzędzia zauważa:

Pierwsze różnice, jakie można zaobserwować, decydując się na odkurzacz pneumatyczny, zaczynają się w sytuacji, kiedy konieczne jest usunięcie konkretnego zanieczyszczenia. Obowiązkowy jest wybór urządzenia sklasyfikowanego według odpowiedniej klasy.

Podział odkurzaczy pneumatycznych

Podział na klasy – które określa się mianem filtrów – pozwala na dokładne sprecyzowanie do jakich zadań przeznaczony jest wybrany sprzęt. Odkurzacze pneumatyczne można podzielić na trzy grupy, według kategorii filtrów.

  • Filtry klasy L – odkurzacze pneumatyczne z tej grupy przeznaczone są do usuwania wszelkiego rodzaju pyłów. Znajdują zastosowanie między innymi podczas prac stolarskich, gdzie powstaje bardzo dużo zanieczyszczeń w postaci pyłów. Skutecznie usuwają również drobne kruszywo.
  • Filtry klasy M – odkurzacze, które spełniają wszystkie wymogi klasy L, a ponadto skutecznie usuwają odpady z farb oraz gipsu.
  • Filtry klasy H – odkurzacze przeznaczone do usuwania najcięższych zanieczyszczeń. Radzą sobie między innymi z takimi odpadami jak: ołów, azbest, pleśń czy kadm. Dodatkowo wyposażone są w zestawy specjalnych filtrów, dzięki czemu ich użytkowanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia operatora.

Szeroki zakres dostępności urządzeń pozwala również na możliwość wyboru dodatkowych systemów w odkurzaczach. Niezwykle pomocny po zakończonej pracy jest bez wątpienia moduł odpowiedzialny za samooczyszczanie się urządzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz pneumatyczny?

Decydując się na zakup odkurzacza pneumatycznego, należy określić, do jakich prac będzie on przeznaczony. Pozwoli to ustalić, z której klasy filtrowej powinno zostać wybrane urządzenie. To przekłada się między innymi na cenę odkurzacza. Dodatkowo należy mieć na uwadze moc urządzenia, pojemność zbiornika na odpady, jego zasięg, czy jakość wykonania. Połączenie tych elementów daje niezawodny sprzęt wykorzystywany przez lata.

[avg] ([per]) [total] vote[s]