Pogotowie gazowe jest jedną z dodatkowych służb alarmowych, składającą się z zespołu pracowników zakładu gazowniczego. Serwis gazowy jest także w ofercie wielu firm, które zajmują się świadczeniem usług dotyczących instalacji gazowych. Z pogotowia gazowego należy skorzystać, kiedy zauważymy nagły przypadek ulatniania się gazu ziemnego lub mamy przypuszczenia, że instalacja gazowa jest uszkodzona. Nawet jeżeli dotychczas nie spotkałeś się z taką sytuacją, warto wiedzieć, jak postępować, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

W jakich sytuacjach należy skorzystać z pogotowia gazowego?

Pogotowie gazowe, jak każda inna służba alarmowa, ma swój własny numer – 992, pod który należy zadzwonić w przypadku awarii instalacji gazowej. Po podaniu powodu wezwania służby na miejsce awarii przybywa zespół doświadczonych i wyspecjalizowanych pracowników, który podejmuje czynności zapewniające usunięcie awarii i zapewnienie bezpieczeństwa. Jest to możliwe dzięki odpowiednim narzędziom diagnostycznym i sprzętowi, które służą do zabezpieczenia miejsca oraz usunięcia awarii.

Z pomocy pogotowia gazowego skorzystaj wtedy, kiedy:

  • wyczujesz ulatniający się gaz,
  • masz przypuszczenia, że sieć bądź instalacja gazowa mogła ulec uszkodzeniu,
  • zauważyłeś znaczny spadek ciśnienia gazu, a nawet jego całkowity brak.

Zanim jednak pracownicy pogotowia gazowego zjawią się w budynku, w którym jest podejrzenie awarii, warto samemu przystąpić do akcji i zamknąć kurek główny, który ulokowany jest zazwyczaj w szafce gazowej, przewietrzyć dom lub mieszkanie, a w przypadku gwałtownego ulatniania się gazu opuścić budynek jak najszybciej, powiadamiając przy tym inne osoby znajdujące się w nim.

Inne usługi dostępne w pogotowiu gazowym

Istnieją również specjalne firmy trudniące się rozwiązywaniem problemów w zakresie instalacji gazowych. Oferta ich usług jest zwykle rozszerzona o inne czynności związane np. z projektowaniem, montażem i serwisowaniem instalacji gazowych oraz urządzeń, które działają w obrębie tych instalacji.

Oprócz tego pogotowie gazowe może dla nas także wykonać pomiary instalacji i okresowe przeglądy, a także wykonać prace dotyczące czyszczenia oraz udrażniania instalacji – dodaje ekspert z firmy Mobil Serwis Konserwacja, która oferuje m.in. profesjonalne usługi dotyczące kompleksowego serwisu gazowego.