Na drogach dosyć często dochodzi do kolizji i wypadków samochodowych. W takich sytuacjach nierzadko przydają się usługi blacharsko-lakiernicze, które są sposobem, aby samochód odzyskał dawny wygląd i sprawność. Jakie konkretnie czynności można wykonać w warsztacie samochodowym? Dowiedz się, kiedy konieczne należy skorzystać z usług blacharskich, a kiedy nie obędzie się bez pomocy lakiernika.

Na czym polegają usługi blacharskie i kiedy warto z nich skorzystać?

Z usług blacharskich najczęściej korzysta się, gdy dojdzie do wgniecenia, o które nietrudno podczas częstej jazdy samochodem. Aby skutecznie się ich pozbyć, należy znaleźć profesjonalny warsztat samochodowy, który w ofercie posiada usługę taką jak „wyciąganie wgnieceń wprost z karoserii”. Specjalista, który zadba o to, by po wgnieceniu nie było śladu, na początku zgrzeję elektrodę z blachą, wyciągnie wgniecenie na równo z pozostałą powierzchnią, a później ochłodzi i ukręci elektrodę. Chociaż proces może wydawać się skomplikowany, to trwa zaledwie kilka sekund. Warto podkreślić, że w trakcie tych czynności blacha nie zostaje uszkodzona, a bezpośrednio po niej można zabrać się za usługi lakiernicze.

W ramach usług blacharskich profesjonaliści wykonują także spawanie aluminium oraz stali nierdzewnej, co jest szczególnie przydatne przy naprawie nowoczesnych karoserii.

Z jakich usług lakierniczych można skorzystać w warsztacie?

Z kolei, gdy blacha odzyska pierwotny kształt, warto zająć się lakierem. Dlatego bez względu na to, czy miałeś stłuczkę, czy na karoserii widnieją drobne rysy, lakiernik jest w stanie pomóc. Aby jednak samochód wyjechał z warsztatu w stanie, w którym nikt nie podejrzewałby, że w karoserii faktycznie były wcześniej jakieś braki, warto wybrać specjalistów, którzy oferują także automatyczną identyfikację koloru.

Spektrofotometry to nowoczesne urządzenia elektroniczne, które skanują oryginalny, uszkodzony lakier i dzięki bogatej bazie lakierów, umożliwiają stworzenie mieszanki, która będzie w 100% odpowiadała kolorowi karoserii – podkreśla specjalista z firmy AUTOPLATFORMA z Poznania.

Ponadto, warto także wybrać warsztat lakierniczy, który posiada nowoczesne promienniki (IRT), gdyż dzięki nim proces suszenia będzie przebiegał sprawnie i dając oczekiwane efekty. Ponadto, należy pamiętać, że oprócz odnowy powłoki lakierniczej, w warsztacie można wykonać także jej polerowanie, naprawę i klejenie elementów plastikowych oraz naprawę drobnych uszkodzeń (powstałych np. w wyniku gradobicia).