Uważa się, że najwięcej ciepła tracimy przez głowę. Nie jest to prawda, ponieważ energia ucieka z ciała w sposób równomierny. W domu jednak zwykle najzimniej jest nam w stopy – nie tylko zimą. Nawet latem możemy czuć chłód, kiedy otworzymy okno, siedzimy na balkonie albo zwyczajnie oglądamy telewizor, długo nie wstając z kanapy. Kapcie filcowe uchronią nas przed zimnem. Dlaczego to właśnie filc jest najlepszym materiałem na ciepłe i wygodne pantofle do domu?

 Filc – materiał znany od wieków

Filc uznaje się za jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych. Jego początki datuje się na 6500 lat p.n.e., a już zaawansowane wyrobu z filcu, które pochodzą z około 600 roku naszej ery, znaleziono w wiecznej zmarzlinie na Syberii. Dziś z filcu produkuje się różnego rodzaju wyroby codziennego użytku, również pantofle do domu.

Filc, a zatem również kapcie filcowe, tworzy się z wełny niemal wszystkich zwierząt hodowlanych. Można wykorzystywać również niektóre włókna sztuczne albo stosować mieszanki włókien naturalnych i sztucznych, ale to właśnie wełna ma najlepsze właściwości i jest najbardziej pożądanym materiałem – podkreśla nasz ekspert z firmy Vriston w Bolszewie. – Naturalny filc ma znacznie większą trwałość i jest przyjazny naturze – dodaje.

Poznajmy wobec tego pozostałe właściwości filcu.

Właściwości kapci filcowych

Kapcie filcowe to ciepłe i wygodne pantofle do domu. Jakie są właściwości filcu?

  • To dobry izolator.
  • Ma grubość dochodzącą do kilku centymetrów.
  • Cechuje go dobra wytrzymałość na rozciąganie.
  • Może przyjmować różne kolory.
  • Jest elastyczny.
  • Tłumi hałas.

Wyróżnia się dwa rodzaje filcu – dekoracyjny oraz techniczny. Kapcie produkuje się z filcu dekoracyjnego, który jest cieńszy, ale też bardziej estetyczny. Filc techniczny ma szereg cennych właściwości dla przemysłu, takich jak tłumienie wibracji, filtrowanie dzięki porowatości czy tłumienie dźwięku. W przypadku kapci filcowych jednak najważniejsze atuty to izolacyjność, elastyczność i odpowiednia grubość, która zapewni ciepło naszym stopom.

Zalety kapci filcowych

Dlaczego to właśnie kapcie filcowe są najlepszym rodzajem pantofli do domu? Są wygodne, miękkie i nie powodują hałasu podczas chodzenia. Nie niszczą wykładziny podłogowej, ponieważ są delikatne. Może je nosić cała rodzina. Wyróżniają się też estetycznym wyglądem. Pasują i do sukienki, i do spodni. Ich niepowtarzalny design szybko znajduje swoich wielbicieli. Kapcie dopasowują się do kształtu stopy ich użytkownika i umożliwiają skórze oddychanie. Dzięki temu stopy nie pocą się, a my cieszymy się ciepłem i wygodą.

[avg] ([per]) [total] vote[s]