Kabina sanitarna prysznicowa jest niezbędna do higienicznego utrzymania czystości ciała. Bierzemy prysznic codziennie nie tylko w domu, ale również na siłowni, basenie, w szkole, czy w SPA po zabiegach. Prysznic uważany jest za opcję bardziej higieniczną oraz zapewnia szybkie odświeżenie się. Znajduje się on w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, dlatego materiał, z którego jest wykonany powinien być wodoodporny oraz wytrzymały.

Kabiny prysznicowe a wilgotność

Pomieszczenia, w których znajdują się kabiny prysznicowe są bardzo narażone na wilgoć. Para powstająca podczas brania prysznica wnika w ściany oraz sufit. Trudno jest, zatem uniknąć problemu wilgoci w łazienkach.

Projektując kabiny prysznicowe uwzględniliśmy ich zastosowanie w pomieszczeniach o różnym poziomie wilgotności. Dlatego stworzyliśmy kilka typów zabudowy. Część modeli lepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o niższym suficie, a inne do wnętrz o większych rozmiarach – zauważa specjalista reprezentujący firmę Sanipol z siedzibą w Międzyrzeczu, która specjalizuje się w sprzedaży ścian działowych do sanitariatów, w tym do kabin prysznicowych.

Wyróżniamy różne rodzaje kabin sanitarnych prysznicowych, tj.

  • stanowisko natryskowe typu I o prostej konstrukcji wydzielania natrysku, wzmocnione drążkiem z zasłonką,
  • stanowisko natryskowe typu T – ścianki rozdzielające wzmocnione od czoła dodatkową ścianką usztywniającą konstrukcję oraz profilem wieńczącym,
  • stanowisko natryskowe z przedsionkiem lub szatnią – stanowiska z dodatkową ścianką wydzielającą przestrzeń na przebieralnie za pomocą dodatkowych zasłonek.

Zalety kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe są bardzo funkcjonalne, umożliwiają nie tylko łatwiejsze zaadaptowanie małej przestrzeni, ale przede wszystkim szybkie wykąpanie się i odświeżenie, np. po porannym lub wieczornym treningu na siłowni. Prysznic uważany jest za opcję bardziej higieniczną, gdyż brud oraz pot nie osadza się na ściankach działowych, tylko spływa bezpośrednio do odpływu. Kabina prysznicowa jest łatwa w utrzymaniu czystości i wymaga mniej zabiegów higienicznych – wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką. Kabiny prysznicowe tworzone są z laminatu wysokociśnieniowego HPL, który zapewnia maksymalną trwałość. Płyty HPL stosowane do produkcji kabin sanitarnych, wykorzystywane są tam, gdzie wymagana jest duża trwałość produktu, dlatego kabiny sanitarne z HPL nie są traktowane, jako koszt, ale jako opłacalna inwestycja. Kabiny sanitarne prysznicowe mogą występować, np. jako ścianki wolnostojące lub zabudowa z elementami frontu.  

[avg] ([per]) [total] vote[s]