Prace dekarskie, w związku z charakterem wykonywania ich na wysokościach, należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Aby je wykonywać, należy doskonale znać zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pracy na dachach. Najlepiej jest wszelkie prace na wysokościach zlecać profesjonalistom przestrzegającym bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się kwestii bezpiecznej pracy na dachu bliżej.

Zagrożenia przy pracach dekarskich

Prace dekarskie wiążą się z dużym ryzykiem wypadku, a nawet śmierci – w momencie, gdy nie będą przestrzegane zasady bezpieczeństwa. Najczęstszym rodzajem wypadku jest upadek z dachu, wiążący się z chodzeniem po płytach nieposiadających właściwej nośności. Jednak upadek może wynikać też z innych przyczyn. Mogą to być trudne warunki atmosferyczne (chociażby silny wiatr), obecność niebezpiecznych przedmiotów na dachu czy też niezakryte otwory na dachu. Wiele osób nie zdaje sobie niestety sprawy z zagrożenia i proste prace na dachu chce wykonywać samodzielnie. Jest to nieodpowiedzialne, bo nawet chwila nieuwagi może skończyć się tragedią. Stąd też prace dekarskie (a także wszelkie inne na wysokościach) warto zlecać profesjonalnym firmom, które posiadają doświadczonych pracowników i wdrożoną właściwą strategię BHP. Jedną z firm, której można zlecić tego typu prace jest Facility Complex Service Group.

Zasady bezpieczeństwa podczas prac na dachu

Profesjonaliści wykonujący prace dekarskie przestrzegają ścisłych zasad i reguł, które minimalizują ryzyko wypadku. Podczas prac wysokościowych używa się przede wszystkim różnych sprzętów mających zapobiec wypadkom. Mogą to być mostki, drabiny dachowe, siatki czy rusztowania. Bardzo ważną kwestią jest ostrożne chodzenie i stawanie na dachu – pracownik dokonujący prac dekarskich musi ocenić jakość płyty dachowej, a także zwrócić uwagę na takie kwestie jak śliskość podłoża, warunki atmosferyczne czy obecność przedmiotów na dachu. Wszelkie prace powinny odbywać się też zgodnie z instruktażami producentów dachów, co również ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku. Warto tutaj podkreślić, że prace dekarskie odbywają się w różnych warunkach budowlanych, ale także przy dachach o różnym kącie nachylenia. Osoby niezajmujące się tego typu pracami na co dzień nie zdają sobie sprawy, że inny kąt nachylenia dachu wiąże się też z innymi zasadami zabezpieczeń. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa wszelkie prace wysokościowe powinniśmy zlecać osobom posiadającym do tego odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Rate this post