Jak wynika z polskiego prawa, każda nieruchomość – niezależnie od tego, czy jest zamieszkana, czy nie, musi być obowiązkowo wyposażona w pojemnik na odpady komunalne. Zazwyczaj używa się je w wersji zamykanej, stalowej lub wykonanej z tworzywa sztucznego. Gromadzenie śmieci wymaga stosowania się do odpowiednich przepisów. Jak przedstawiają się one w przypadku worków na odpady komunalne?

Jakie powinny być worki na odpady komunalne?

Do gromadzenia odpadów komunalnych koniecznie trzeba stosować worki przeznaczone do selektywnego zbierania śmieci. Ich minimalna pojemność powinna wynosić 80 dm3. Worki na odpady remontowe powinny mieć natomiast minimum 1 m3. Takie produkty muszą być wykonane z folii polietylowej LDPE albo materiału o równoważnej grubości. Wytyczne wynikają z tego, że worki nie mogą się rwać – powinny być trwałe i wytrzymałe na ciężar odpadów.

Takie wyroby nie powinny zawierać w sobie szkodliwego kadmu, ołowiu, a także innych pierwiastków, które będą niekorzystne dla środowiska. Muszą być także odporne na promienie UV, niskie temperatury i środki chemiczne. Materiał powinien być przeźroczysty lub półprzeźroczysty, aby umożliwić identyfikację śmieci. Operator systemu wywozu śmieci jest zobowiązany do tego, aby zapewnić mieszkańcom zarówno pojemniki, jak i odpowiednie worki na odpady komunalne.

Segregacja śmieci – worki na odpady komunalne i ich kolory

Coraz więcej osób postanawia segregować śmieci i to nie tylko ze względu na niższe opłaty wywozu. To przede wszystkim sposób, który pomaga dbać o dobro Ziemi. Problem może jednak stanowić już podstawowe zagadnienie, a mianowicie – kolor worków na śmieci i pojemników. Można wyróżnić następujące barwy oraz sposoby segregacji:

  • Kolor niebieski, czyli papier. Można tu wrzucać tylko czyste opakowania papierowe czy tekturę oraz kartony. Mogą tu także znaleźć się książki, gazety i zeszyty,
  • żółty kolor, czyli tworzywa sztuczne i metal. Mogą się tu znaleźć butelki plastikowe, opakowania po kosmetykach oraz jedzeniu, żarówki, puszki czy folia aluminiowa,
  • kolor zielony, czyli szkło. Głównie szklane butelki bez zakrętek,
  • kolor brązowy, czyli odpady BIO. Odpady kuchenne, zwiędłe kwiaty czy skoszona trawa.

Segregować śmieci można także we własnym zakresie, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie worki, np. od firmy Folios.

Worki na odpady komunalne powinny być przede wszystkim wytrzymałe i dobrej jakości. Z tego powodu zakupów warto dokonywać u profesjonalnych producentów tego typu wyrobów.

Rate this post