Zadaniem okien jest optymalne doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. Niestety czasami mogą one także powodować zmniejszenie współczynnika termoizolacyjności budynku. Aby tego uniknąć ich montaż powinien być przeprowadzony profesjonalnie, z użyciem odpowiednich akcesoriów montażowych i materiałów izolacyjnych. Do tych ostatnich zaliczamy m.in. uszczelniające taśmy rozprężne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich właściwościom i zastosowaniu.

Dlaczego warto zwracać uwagę na odpowiednie uszczelnienie okien?

Kupując okna dużą uwagę przywiązuje się do ich parametrów technicznych oraz cech estetycznych. Te pierwsze obejmują materiał z jakiego są wykonane ramy, skrzydła i okucia, a także ilość i grubość szyb. Natomiast drugie koncentrują się na kształcie profili czy ich kolorze. Wszystkie przytoczone czynniki są bardzo istotne, ponieważ mają wpływ na funkcjonalność okien np. termoizolacyjność oraz co równie ważne ich wygląd. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze okna muszą zostać fachowo zamontowane, gdyż w przeciwnym razie nie będzie można docenić ich zalet. Jednym z ważnych etapów podczas montażu okien jest właściwe zakotwienie ramy i jej uszczelnienie. Jak wyjaśnia ekspert firmy Anwa-Tech, specjalizującej się w sprzedaży akcesoriów do montażu okien:

Uszczelnienie ramy okiennej jest istotne z kilku powodów. Po pierwsze wypełnienie przestrzeni między ramą a wnęką okienną pozwala uzyskać większą stabilność ramy niż w przypadku, gdyby zastosować tylko kotwy montażowe. Po drugie materiał wypełniający używany do uszczelniania działa jak izolator. Dzięki temu można otrzymać doskonałą warstwę izolacyjną, która zabezpieczy ramę, a tym samym poprawi współczynnik termoizolacyjny okien. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych oszkleń np. okien i drzwi tarasowych. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego uszczelnienia. Musi być ono na tyle elastyczne, aby całkowicie wypełniło wolne przestrzenie oraz na tyle trwałe, aby wytrzymało kilkadziesiąt lat. Tym bardziej, że po zamontowaniu ram okiennych stosuje się wykończenie w postaci płyt lub tynków i wymiana uszczelnienia jest mocno utrudniona i wiąże się z koniecznością ingerencji w warstwę wykończeniową.

Czym najlepiej uszczelniać ramy okienne?

Rodzaj stosowanych materiałów uszczelniających zależy przede wszystkim od technologii w jakiej następuje montaż okien. Do niedawna najpopularniejszym sposobem uszczelnienia była pianka poliuretanowa. Jednak, gdy rozpoczęto montaż okien metodą warstwową zaczęto stosować bardziej skuteczne i łatwiejsze pod względem roboczym produkty. Do takich z pewnością można zaliczyć taśmy rozprężne, które cechują się wysokimi parametrami wypełniającymi oraz izolacyjnymi. Dodatkowo dzięki warstwie mocnego kleju ich montaż jest bardzo prosty i szybki. Na ich korzyść przemawia również fakt, że występują one w różnych wymiarach, co znacznie ułatwia dobór taśmy do szczeliny jaką trzeba uszczelnić. Uzupełnieniem taśm rozprężnych są folie paroszczelne i paroprzepuszczalne, których zastosowanie eliminuje problemy z wilgocią w okolicy ram okiennych.

Rate this post